Dövme Yaptırmanın Riskleri

Dövmenin neden olabilecek birincil komplikasyonları şunlardır:

Enfeksiyon: Steril olmayan dövme ekipmanları ve iğneler HIV, hepatit ve cilt enfeksiyonları gibi bulaşıcı hastalıklara neden olur. Enfeksiyonlar dövme sanatçısı hijyenik prosedürleri takip etmiş olsa bile, kirlenmiş dövme boyalarından kaynaklanabilmektedir. Bu enfeksiyonlar antibiyotikler ile uzun süreli tedavi gerektirebilir.

Sildirme sorunları: Lazer teknolojisindeki ilerlemelere rağmen, bir dövme sildirme işlemi genellikle çeşitli tedaviler gerektiren itinalı bir süreçtir. İz bırakmadan tümüyle silinmesi mümkün olabilir.

Alerjik reaksiyonlar: Belirli bir üretici tarafından pazarlanan kalıcı makyaj mürekkeplerin deki dövme pigmentleri alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bazen, insanlar yıllardır yaptıkları dövmeler karşı alerjik bir reaksiyon gelişebilir.

Ortak Sorun: Memnuniyetsizlik

Dövmeler ile gelişen yaygın bir sorun bunları sildirme arzusudur. Kalıcı makyaj ve dövme sildirme çok zor olabilir.

Memnuniyetsizliğin bir başka nedeni insan vücudunun zaman içinde değişken bir yapıda olmasıdır. İlk enjekte edildiğinde hiçbir sorun olmayabilir ama kalıcı makyajdan daha sonra cilt tonları ve yüz vücut hatları değişmeye başladığında ile dövme ile cilt arasında çatışma olabilir. Yüzünüze estetik ameliyat yaptırmayı planlıyorsanız kalıcı makyaj görünümünüz bozulabilir. İlk yapıldığında şık görünen dövme daha sonra utanç verici olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.