Doğru Beslenmek İçin Neler Yapmalıyız?

  1. Katkı maddesi içeren gıdalardan uzak durun. Katkı maddeleri gıdalara onların şeklini, tadını ve görünümünü değiştirmek için katılır. Şeker en çok kullanılan katkı maddesi.
  2. Doğal besin tüketiminizi arttırın. En sağlıklı meyve ve sebzeler kendi kendine herhangi bir gübreleme olmadan büyüyenlerdir. Meyve ve sebze seçerken tam olarak olgunlaşmış olanları seçmeye özen gösterin. Bunlar vitamin ve enzim bakımından ham olanlara oranla daha zengindir. Şunu da unutmayın, bir gıda ne kadar çok bekletilirse, besin değerlerini o kadar çok yitirir. Sebze ve meyvelerinizi iyice yıkamadan tüketmeyin. Meyvelerin kabukları besin değeri açısından oldukça zengin değere sahip. Bu nedenle meyveleri mümkün olduğunca kabuklu tüketmekte fayda var. Enzimler ve vitaminler pişirdikleri zaman besin değerlerini kaybettiklerinden çiğ tüketim de önemli.
  3. Gıdaları pişirmekten uzak durun. Gıdaların pişirilmesi onların besin değerlerinin azalmasına sebep olur. Örneğin barbekü edilmiş et en sağlıksız gıda, çünkü yağlar direk ateşle temas ettiğinde, polycyclic, aromatik hidrokarbon gibi vücut için zararlı, kanserojen maddeler açığa çıkıyor. Yanmış ekmek tüketimi de aynı oranda tehlikeli maddeler içeriyor.  Az pişirilmiş gıdalar yiyerek kanser riskini azaltmak mümkün.
  4. Doğru pişirme kapları kullanın. Pişirmedeki bir diğer unsurda pişirme kaplarının doğru seçilmesi. Yemek pişirirken sadece cam, paslanmaz çelik ve demir kaplar kullanın. Aliminyum kapları tercih etmeyin. Aliminyum kapta pişen ya da saklanan gıdalar ülser hastalığına sebep olan bir maddede üretiyor. Üstelik aliminyum kapta pişen yemeklerde vücuda aliminyum da alınmış oluyor. Gıdalarla alınan aliminyumun  Alzheimer hastalığında etkili olduğu biliniyor.
  5. Tuz kullanımını azaltın. Her ne kadar belli miktarda sodyuma gereksinim duysak da, fazlası vücuda zarar veriyor. Sağlıklı kalabilmek için, günlük 500 miligramdan daha azına ihtiyaç var. Fazla tuz kullanımı da, yüksek tansiyona, böbrek rahatsızlığına ve kalp yetmezliğine sebep oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.