Dizüstü Bilgisayarları Dizinizin Üstünde Kullanmayın!

Dizüstü bilgisayarların zararları arasında henüz sebep oldukları bir hastalık telaffuz edilmiyor; fakat hücre yapısını bozarak kansere yol açmaları olasılığı üzerinde duruluyor ve bu konuya açıklık getirmek için çalışmalar yapılıyor. Bugünkü sınırlarda baz istasyonu, cep telefonu ve el cihazlarının tehlikeli olduğu ve kanser yapacağına dair kesin bir bilgi ortaya koyulmuş değilse de kullanıcıların dikkatli olması tavsiye ediliyor.

Bir laptop cihazının gerçekten de diz üstüne konularak uzun süre kullanılmasının uzun vadede özellikle erkeklerde kısırlığa yol açabileceğinden söz ediliyor. Dizüstü cihazların iç ısısı çalışma esnasında 70 dereceyi geçebiliyor ve diz üstünde kullanıldığında çoğunlukla kasık bölgesine yakın olan bu cihazlar kasıklardaki ısıyı yükseltiyor.

Dizüstü bilgisayar kullanan erkekler hemen her zaman bacaklarını birbirlerine yaklaştırıyor, bu ise testislerin sıkışmasına yol açıyor. Bütün bunlar sonuç itibarıyla üreme yeteneğini olumsuz etkileyebiliyor.

Testislerin vücudun dışında bulunmasının biyolojik sebebi sperm üretimi için vücut sıcaklığının altında bir ısının gerekli olması. Bazı teknolojik aletler çok fazla ısınabiliyor; öyle ki bazı Android ve iPhone uygulamalarının üşüyen ellerin ısıtılması için kullanılması söz konusu. Dizüstü bilgisayarların zararları arasında özellikle uzun süreli ve yanlış kullanımlarda işitme ve görme sorunları, bilek bölgesinde sorunlar ve sırt ağrıları da telaffuz ediliyor.

Bütün bunlar laptop kullananların kısır, kör veya sağır olacağı ya da ağrılar içinde kıvranacağı anlamına gelmiyor. Kaldı ki ağır zararlar görmek uzun süreli ve çok fazla kullanımla ilgili bir durum. Fakat olasılıklara karşı dikkatli olmakta kesinlikle fayda var. Dizüstünü masa üstünde kullanmak veya kucağa alındığında bir yastık kullanıp vücutla arasındaki mesafeyi arttırmak tavsiye ediliyor. Soğutucu kullanmanın riskin tamamını ortadan kaldırmadığını da ekleyelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.