Diyet Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

İnsanlar kilo vermek için genellikle öğün atlamak veya hiçbir şey yememek yoluna gider. Bu tutum metabolizmanın alarma geçip yavaşlamasına ve tüketilen besinleri yağa çevirerek depolamasına yol açar. Diyet yaparken doğru olan öğünleri düzenli olarak yemek ve bu sırada ne yediğinize dikkat etmektir. Sıklıkla ve az miktarda bir şeyler yemek metabolizmanın hızlanmasını sağlar, bu yüzden diyet sırasında 2.5-3 saat arayla beslenmek gerekir. En iyi çözücü madde sudur ve diyet yapanların mutlaka günde 8-10 bardak su tüketmesi önerilir. Öğünlerden önce 1-2 bardak su içilmesi faydalı olur, öğün sırasında ve sonrasında su içmekten ise kaçınılmalıdır.

İnsanların metabolizmaları farklıdır ve bu yüzden temel prensipler aynı olmakla beraber özellikle ciddi miktarda kilo vermesi gereken bireylerin kişiye özel diyet yapmaları gerekir. Diyetisyenlerin önerisi gerek bu ilkeyi gözetmedikleri, gerekse çeşitli zararları olduğu için şok diyet reçetelerinden kesinlikle uzak durulması gerektiğidir. Diyet yaparken alkol tüketimi olabildiğince azaltılmalı ve alkolün yanında kuruyemiş yenmemelidir. Fazla tuz kullanmamak ve yemekleri kızartma, tütsüleme yöntemleri yerine haşlama, ızgara, buğulama ve fırında pişirme yöntemleriyle pişirmek gerekir. Katı margarin, tereyağı, krema, mayonez, soslar, cipsler ve kuruyemişlerden, yağlı yiyeceklerden, şekerden ve şeker içeren ürünlerden uzak durmak önemlidir. Daha çok posalı besinler tüketmek gerekir; bu tip besinler midede, suyla beraber hacimlerinin 20 katına kadar şişer ve tokluk hissi verirler. Diyet yapanlar pirinç yerine bulgur yemeli; buğday ekmeği tüketmekten kaçınmalı; kepek, yulaf ve çavdar ekmeği tüketmelidir.

Uzmanlar diyet yaparken yanında mutlaka spor da yapmanızı tavsiye ediyorlar. Tempolu yürüyüş son derecede faydalı olacaktır; ayrıca hafif tempolu koşu, yüzme, bisiklet, jimnastik ve aerobik de yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.