Deri Bakımı ve Güzel Bir Cilt

CİLTTEKİ BAŞLICA SORUNLAR NELERDİR ?

Nemlendiriciyi sürmek için en uygun zaman cildinizi temizledikten ya da duş aldıktan sonrası. Böylece hafif nemli olan ciltteki su tabakası da cildin altında kalabilir.


Cansızlık

Kendimizi ne kadar iyi hissedersek hissedelim, cildimiz cansız bir görünüme sahipse yorgun görünmeyi önleyemeyiz. Cansız bir cildin en belirgin özelliği ise, renksiz donuk ve mat bir görünüme sahip olmasıdır. Bir çocuğun cildini, parlak tenini ve pembe yanaklarını canlı ve sağlıklı cilde mükemmel bir örnek olarak düşünebiliriz. Ölü hücrelerden, toksinlerden arınmış kan dolaşımı hızlanmış ve bol oksijen alabilen bir cilt de aynı bir çocuğunki gibi görünebilir. Canlı bir cilt için atılacak ilk adım, cildi temizlemek ve ölü derilerden arındırmaktır. Ardından bakımla kan dolaşımı hızlandırılabilir. Bu ürünler ayrıca cildin matlaşmasına neden olan çevresel faktörlere karşı da koruma sağlamakta.

Çözümü

Buhar banyosu

Yüzü buhara tutma mükemmel bir canlandırma şekli. Özellikle acil bir çözüme ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda buhar banyosu yaparak cildinizi canlandırabilirsiniz. Kaynatılan suya çeşitli bitkiler atarak, diğer bazı cilt sorunlarını da çözümlemeniz mümkün.

Sarkma

Bir kişinin yaşını esas ele veren cildindeki kırışıklar değil, yüzünde yani yumuşak dokulardaki sarkmadır. Bunun da en büyük suçlusu tabii ki yer çekimi. Yer çekimini ortadan kaldırmak mümkün değil. Ama cildimizin sıkılığını korumaya çalışarak onu yer çekiminin etkilerinden bir ölçüde koruyabiliriz. Cildi iyice nemlendirmek ve cildin sıkılığını koruyan bağ dokusunu güçlendirmek gevşemeyi önlemekte işe yarayan yöntemler.

 

Çözümü

Sıkılık masajı

Düzenli olarak haftada iki ya da üç kez masaj yapabilirsiniz. Masaja boyundan başlayarak çeneye kadar uzun, sıvazlayıcı hareketler yapın, burun kenarlarından şakaklara inin. Burun köküyle iki kaş arasına parmak uçlarıyla sekiz sayısı çizin. Orta parmak ucuyla iki göz arasındaki kısımdan germeye başlayın.

Hassasiyet

Kızarıklıklar, kaşınma, pul pul dökülme ve çatlaklar… Bazı kadınlar, bu sorunlarla baş etmeye çalışarak uzun zaman harcıyor. Özellikle yapı olarak kuru ciltler diğerlerine göre çok daha fazla hassas oluyor.Çok ince olan üst tabaka hem rüzgâr, soğuk gibi dış hem de yetersiz beslenme ya da stres gibi iç sebeplere karşı oldukça duyarlı hale geliyor. Cildi onarıcı ve sakinleştirici ürünler ise ciltteki bu tip sorunların giderilmesine ya da hafifletilmesinde en büyük yardımcınız oluyor.
Çözümü

Doğal maske

Hassas ciltler için bitki özlü kremler ve maskeler çok faydalı olabilir. Siz de kendiniz için doğal bir maske hazırlayabilirsiniz.
1 tatlı kaşığı balı, 2 çorba kaşığı süt kaymağıyla karıştırın ve bu maskeyi yüzüne uygulayın. 20 dakika bekledikten sonra ılık suyla temizleyerek çıkarın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.