Delibal Film Yorumları

Çekimleri daha devam ederken adından söz ettirmeyi başaran nadir filmlerden biri olan Delibal, ülkemizin romantik türdeki filmlerine başka bir açıdan yaklaşmayı tercih ediyor. Ana tema aşk ve dram üzerine kurulu olsa da birçok sahnede eğlendirmeyi de unutmuyor. Tek bir filmde birden fazla duygu barındıran Delibal, aslında bir Hint filminden esinlenerek beyazperdeye aktarılmış uyarlama bir yapım.

Öncelikle başrollerin uyumunun oldukça güzel tutturulmuş olduğunu söylemek isterim. Biri Best Model, diğer ise Türkiye güzelimiz. Hal böyle olunca derler ya “boyu boyuna, huyu huyuna” diye. Görsellik olarak oldukça güzel bir tablo çıkıyor ortaya. Ancak filmin hikayesini mantık olarak irdelediğimizde biraz zorlama bir senaryo olduğunu görüyoruz. “Ben, bana hissettirdiği duyguya bakarım arkadaş” diyorsanız o zaman sinema salonundan elinizde mendille çıkabilirsiniz. Çünkü oyunculuklar ve kullanılan müzikler derken izinsiz bir yaş gözünüzden akabiliyor.

‘Delibal, insanın başını döndürür, sarhoş eder. Ama fazlası zehirleyip, ölüme bile götürür.’

Ay Yapım’ın birçok projesinin ses getirmesi, filmin beklentisini daha da artırıyor. Son dönemde film vizyona girmeden yayınlanan klipler de film ile ilgili iyice meraklanmamızı sağlıyor. Delibal da aynı stratejiyi uygulamaktan kaçınmıyor. Fragmana baktığımızda “Delibal’ı neden izlemeliyim” sorusu kafada hemen beliriyor aslında. Aşık iki gencin evlenmeye karar verdiğini ve bu mutluluğun bir tarafın psikolojik rahatsızlığından dolayı kötüye gittiğini görüyoruz. Yani giriş ve gelişmeyi hiç çekinmeden fragmanda vermeyi tercih eden Delibal, final için izleyiciyi sinemaya bekliyor.

Başarılı açılış sahnesiyle izleyiciyi hikayenin içerisine alan Delibal, Barış ve Füsun’un tanışmalarına geçiş yaparak hikaye rotasını değiştiriyor. Sonrasında ise dönüp dolaşıp bizi o vurucu başlangıca geri getiriyor. Özetle; bu soğuk karlı havalarda yapılacak aktiviteler sınırlıyken Delibal’ı izlemeye gidebilirsiniz. Biraz müzik, biraz oyunculuklar derken güzel vakit geçirebilirsiniz.

İyi seyirler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.