Çocuklarınızı Televizyon Bağımlılığından Kurtarın!

Çocuğunuzun bilgisayar ve televizyon başında geçirdiği süreden endişeleniyor musunuz ? Bazen eğitici programlar seyretseler de, aşırı televizyon izlemeleri onlara zarar verir.

Peki çocuklarımızı televizyonun zararlarından korumak için neler yapılabilir.Amerikan Pediatri Derneği, çocuklara günde 1-2 satten fazla televizyon izletilmemesini öneriyor.Uzun süre televizyon izlemenin yol açabileceği problemleri şöyle sıralayabiliriz:

Çocuklar televizyon karşısında bir şeyler yediğinde, televizyona daldığı için ne kadar yediğini fark etmiyor, doyduğunu hissedemiyor. Bu yüzden günde 2 saatten fazla televizyonda, bilgisayarda vakit geçiren çocukların obezite riskleri de artıyor.

Ayrıca televizyon ve bilgisayar karşısında çok vakit geçiren çocuklar dışarı çıkmayı, arkadaşlarıyla oynamayı bir gereksinim olarak görmüyor. Bu yüzden arkadaşlarından kopma ve hareketsiz oldukları gözleniyor.

Çocuklar geç saatlere kadar televizyon izlediklerinde ise uykularını tam alamıyor,çevreyle uyumsuz oluyor, davranış bozuklukları gözleniyor ve büyüme hormonu yeterli miktarda salgılanamıyor. Peki ekran karşısında geçen zamanı nasıl azaltabiliriz?

Öncelikle çocuğunuzu gözlemleyin, onun ekran karşısında geçirdiği zamanı fark edin. Çocuğunuz ders çalışırken televizyonu kapatın. Televizyonları ve bilgisayarları çocuk odasında değil de, oturma odası veya salonda bulundurun. Bu sayede çocuğunuzun ne kadar televizyon izlediğini, hangi programı izlediğini, hangi sitelere girdiğini daha rahat kontrol edebilirsiniz. Ayrıca çocuğunuza bu konuda örnek olun. Onu bir spora, müzik aletine yönlendirebilir, beraber geçirdiğiniz zamanların süresini arttırabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.