Çocuklar Televizyonu Ne Zaman, Ne Kadar İzlemeli?

Çocuklar televizyonu ne zaman, ne kadar izlemeli? Öncelikle dijitalleşmenin ve teknolojinin hızla yayıldığı günümüzde çocukları ekrandan uzak tutmak mümkün değil.

Televizyon onları modern teknolojilerin deneyiminden mahrum etmek de doğru değildir. Elbette çocuğunuza kontrollü bir şekilde TV izletebilir ve akıllı bir cihaz kullanabilirsiniz. Ancak burada çok önemli iki ayrıntı var: yaş ve süre.

İki yaşından sonra, izlediğiniz programları izlediğiniz sürece, çocuğunuzun toplam bir saat TV ve video izleyerek eğlenmesine izin veriyorsunuz.

Ekranın Doğru Kullanımı İçin Öneriler

  • Çocuklar 2 yaşına kadar televizyondan uzak tutulmalıdır.
  • 2 yaşındaki bir çocuğun televizyon izlemesi için günde toplam 1 saat yeterli ve makuldür.
  • Bu süreyi üçe bölerek 20 dakikalık programlar oluşturabilirsiniz.
  • Yaşınıza uygun belgeseller de seçebilirsiniz.
  • Video izleme etkinliği için bazen dokunmatik ekran yerine masaüstü veya dizüstü bilgisayar ekranını her zaman tercih edebilirsiniz. Touchpad veya fare kullanmayı denemek isterseniz destek olabilirsiniz.
  • Sabah saatleri, beynin öğrenmeye en açık olduğu saatler. Sabah ekran tercih ediliyorsa yabancı dil eğitimi ve benzeri eğitici videolar tercih edilmelidir. Süre 20 dakikayı geçmemelidir. İki ekranın kalan süresi öğlen ve ikindi arasında dağıtılabilir.

Televizyon İzleme Süresi Yaşla Birlikte Artabilir Mi?

Artmaz. Çünkü yaşla birlikte farkındalık ve anlayış artar. Çocuklar ve televizyon arasında ekran bağımlılığı gelişirse sorunlar çeşitlenir. Hayal gücü zayıflar, akademik beceriler gecikmeye başlar. Sosyal iletişim sorunlarınız var.

Çocuğunuzun İlk 2 Yıl Televizyon İzlemesine İzin Vermeyin

Araştırmalar, 2 yaşından önce televizyon izleyen çocukların bilişsel gelişimlerinin olumsuz yönde etkilendiğini ve dil gelişiminin geciktiğini göstermektedir. Bu dönemde aşırı televizyonun izlenmesinde ile hiperaktivite bozukluğu, dikkat eksikliği ve otizm arasında bir ilişki olduğunu gösteren birçok çalışma bulunmaktadır. Bu nedenle Amerikan Pediatri Akademisi, 0-2 yaş arası çocukların önlem olarak televizyon ekranlarından tamamen uzak durmaları gerektiğini vurgulamaktadır.

Dil gelişimi doğumla başlayan ve yaşam boyu devam eden bir süreçtir. Çocukların doğduğu günden itibaren; çevrelerindeki sesleri algılamaya başlarlar, ses çıkarırlar ve ana dilin temel yapısını kazanırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.