Çocuklar Artık Balık Sevecek

Süpermarketlerin tümünde donmuş olarak satılan balık parçaları, öğle yemeğinde çocuğunuzun önüne koyacağınız tabağı bir tabloya dönüştürmenin yollarından biridir.

Buradaki tarif, bir öğlen yemeğini çocuğunuzla paylaşacak bir arkadaşı da düşünülerek iki kişilik hazırlanmıştır. Trenli tabakaları sabahtan hazırlayıp, öğle yemeği saatine doğru, önceden hafif sıcaklığa ısıtılmış fırında 4-5 dakika ısıtabilirsiniz.

Gerekli malzemeler:

  • 65 g taze fasulye
  • 50 g dilimlenmiş havuç
  • 25 g bezelye
  • 2-3 orta boy patates
  • 15 g tereyağı
  • 1 fincan süt
  • Yeterince tuz ve karabiber
  • 5 balık parçası
  • 1 fincan sıvı yağ
Yapılışı :
Taze fasulye ve havuçları kaynar tuzlu su bulunan bir tencerede haşlayın.(Yaklaşık 20-25 dakika); haşlanmalarına yakın bezelyeleri ekleyip, bezelyeler de haşlanınca, tencereyi ateşten alarak, sebzeleri delikli kepçeyle bir tabağa çıkarın.

Patatesleri soyup küçük parçalar haline getirdikten sonra, kaynar suda iyice yumuşayıncaya kadar (yaklaşık 20 dakika) kaynatın. Tencereyi ateşten alıp, patates parçalarını delikli kepçeyle büyük bir tabağa aktararak, tereyağı, süt, tuz ve karabiberle ezerek, püre haline getirin. Sıvı yağı bir tavada kızdırıp, balık parçalarını koyarak altın sarısı renk alıncaya kadar (6 dakika) kızartın; altüst edip, öbür yanlarını da kızartın.

Bu arada iki servis tabağını (tercihen oval) hafifçe ısıtın. Balıkları kızarınca tavadan alıp, her servis tabağına aynı hizada iki balık parçası koyun, son balık parçasını ikiye bölüp, her yarım parçayı, bacaları yapmak için, tabaklardaki ilk balık parçalarının kenarına dik açı oluşturacak biçimde koyun.

Haşlanmış taze fasulyelerle demiryolu hatlarını yapın. (Traversleri yapmak için bazılarını ikiye bölün). Havuçları balık parçalarının bir yanına koyarak, tekerlekleri yapın. Trenin vagon penceresi, vb. bölümlerini bezelyelerle oluşturun.

Patates püresinden her tabağın yük vagonunun ön yanına biraz koyup, lokomotifin ocağını da taze fasulye parçalarıyla yapın. Tabakları hemen sofrada bekleyen küçüklerin önüne koyun yada yemek saati gelince, fırında ısıtın.
Afiyet olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.