Claude Debussy Kimdir?

Bugün yani 22 Ağustos’ta Google bazen olduğu gibi bir Doodle yayımladı. Google bugünkü Doodle’si ile Claude Debussy isimli besteciyi bize hatırlatıyor.

Claude Debussy, 22 Ağustos 1862 doğumlu Fransız bir piyano besteci. Bugün onun doğum günü olması sebebiyle Google onu müzikli bir doodle ile anıyor.

Claude Debussy

Claude Debussy, Paris yakınlarında doğmuştur. Debussy’nin Piano yeteneği ilk olarak öğretmeni Bayan Maut de Fleurville tarafından keşfedilmiştir. Öğretmen Maut onu müzik okuluna yolluyor ve Claude Debussy burada 10 yıl boyunca müzik eğitimi alıyor. Debussy başta piyano virtözü olmak için çalıştı ama sınavları geçemeyince bu hayalinden vazgeçti. Daha sonra bir piyano öğretmeni tarafından zengin bir kişinin evinde piyano çalmaya başladı.

Claude Debussy hayatı boyunca onlarca beste çalmış birbirinden farklı eserleri çalmıştır. Debussy 1918’in Mart ayında da Paris bombardımanında hayatını kaybetmiştir. (Derleme:VikiPedi)

Claude Debussy’nin hayatından bazı notlar ise şöyle;

  • Claude Debussy müzikte  impressionist akımın öncülerindendir.
  • Windows’un kurulum müziklerinden  claire de lune’nin bestecisidir.
  • Meşhur besteleri Arabesques ve Suite Bergamasque‘dir.
  • Başlıca Eserleri;

images (imgeler)
la mer (deniz)
prelude a l apres midi d un faune (bir pan in öğleden sonrası için prelüd)
noktürnler
debussy yaylı sazlar dörtlüsü
debussy prelüdler i
debussy prelüdler ii
pelléas et mélisande

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.