Ciltteki Lekelerden Kurtulmanın Yolu

Yüzde oluşan, gerek güneş gerekse sağlıksız beslenme ve düzensiz uykuyla meydana gelen cilt lekeleri nasıl geçer, işte bu biz kadınlar için büyük sorun değil mi hanımlar ?

Cilt lekeleri stres, sağlıksız beslenme, sigara içme, korunmasız olarak güneşe çıkma, kalitesiz ve sağlıksız kremler kullanma, yetersiz beslenme ve hamilelik gibi nedenlerle meydana gelir.Yüzün derisi bozulabilir, rengi esmerleşir yer yer kararır ve kahve renginde cilt lekeleri görünür.

Bu durumda cildin kendini yenilemesi sağlanmalıdır.Düzensiz yaşantı da gözden geçirilmeli, hayata bir çeki düzen verilmelidir yoksa erken yaşlanma kapınıza dayanıverir.

Ciltte meydana gelen bu sevimsiz lekeler için önerimiz var :

Güzelliğin ilk kuralı berrak bir cilttir.ama ne yazık ki çoğu zaman başbelası sivilceler yüzünden yüzümüz matlaşıyor. İlk olarak sivilcelerle ergenlik döneminde karşılaşıyoruz. Bu dönemde genellikle hormonal dalgalanmalar nedeniyle oluşan sivilceler yetişkinlik döneminde de yakamızı bırakmayabiliyor.

Sivilcelerin yanlış beslenme,diyetler ve güneş kremleri gibi birçok nedeni olabiliyor. Bunların dışında yetişkinlik döneminde sivilce oluşumuna zemin hazırlayan etmenler :

Saç jöleleri ve briyantin gibi şekillendiriciler saç çizgisinin çevresini yağlandırarak, gözenekleri tıkayarak bakteri oluşumuna neden oluyor. Yine ağda , cımbız kullanmak ve tüy dökücü kremler gibi yüzdeki tüylerden arınma yöntemleri cildi tahriş edebiliyor.

Güneş ve rüzgar gibi teninizin mağruz kaldığı çevresel faktörler cildinizin kuruyup çatlamasına ve gözeneklerin tıkanmasına neden olabiliyor. Büyük beslenme değişiklikleri de, örneğin; düşük karbonhidrat ve yüksek protein tüketmek ya da aniden tek çeşit besin tüketmeye başlamak, vücudunuzda olumsuz değişikliklere yol açabiliyor.

Stres hormonları hücrelerin kalınlaşmasına, gözeneklerde tıkanıklığa ve ciltte yapışkanlık hissine neden olur. Ayrıca bu hormonların etkisiyle sivilceler daha kırmızı, büyük ve ağrılı hale gelebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.