Çiftleşerek 800 Bin TL Kazanan At

Bu atın DNA’sı oldukça para ediyor. 68 yarış kazanan “Kafkaslı” Dünya Arap Atı Organizasyonunca en başarılı safkan arap atı seçilmişti.

2010 yılında ayağından sakatlanan jet at, Eskişehir Mahmudiye’ye getirildi. Sahibinin deyimiyle emeklilik zamanlarını yaşayan at, yılda 80 kere çiftleşiyor. Her bir çiftleşme ise sahibine 10 bin lira kazandırıyor. Anlayacağınız “Kafkaslı”‘nın yıllık getirisi 800 bin lira. İyi para değil mi? 🙂

Atın sahibi Remazan Kaya atı 6 yıl önce  Karacabey Tarım İşletmesi Müdürlüğünden 51 bin liraya satın aldığını ve o dönemde sakat olan atın kimsenin satın almak istemediğini söyledi.

Kafkaslı’yı iyi koşmasa bile aygır yapmak düşüncesiyle aldığını, 1 yıl tedavi ettikten sonra antrenmanlarla yarışlara yolladığını kaydetti. Koştuğu 2 yılda satın aldığı fiyatın 57 katını kazandırdığını söyleyen Kaya, “Toplam 68 yarışı kazanan Kafkaslı, Dünya Arap Atı Organizasyonu tarafından 2006 yılının En Başarılı Safkan Arap Atı seçildi. Kafkaslı, 25 Aralık 2010’da Arap atları içinde ilk kez jübile yapan safkan olarak da yarışçılık tarihine geçti. Kafkaslı, jokey olan kardeşim Selim Kaya ile kazandığı yarışlarla ‘bir jokeyle en çok yarış kazanan at’ özelliğine de sahip. Bu başarısıyla Guinness Rekorlar Kitabı’na girebilir. Bu yönde başvuru yapacağız. “ dedi.

İşte Kafkaslı’nın 51. Birinciliği / ADANA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.