Çernobil Faciası

Çernobil (chernobyl) reaktör kazası, 20. yüzyılda bir deney sonrası oluşan büyük bir kazadır.

Çernobil, Ukrayna’nın Belarus sınırına yakın Kiev’e bağlı bir kent.  Burada 26 Nisan 1986‘da Nükleer Güç Reaktörü’nün 4. ünitesinde büyük bir patlama meydana geldi ve havaya aşırı miktarda zararlı madde yayıldı. 30 Nisan’da tüm dünya bu olaydan haberdar oldu.

Çernobil reaktör kazasının oluşumu ise şöyle;

Bir deney için çalışmalara başlandı ve deneyi başlatmak için önce reaktörün gücü yarıya indirildi. Daha sonra acil soğutma sistemi ve deney sırasında reaktörün kapanmasını önlemek için güvenlik sistemleri devre dışı bırakıldı. 26 Nisan gecesi 00.23 civarında teknisyenler deneyin son hazırlıklarını yaptılar ve ek su pompalarını çalıştırdılar. Bu hazırlıklar sonrası reaktör gücünün %7’si ile çalışmaya başladı. Buna bağlı olarak da buhar ayırma tamburlarındaki su seviyesi de güvenlik düzeyinin altına düştü.  Güvenlik sistemleri devre dışı bırakıldığı için de uyarı gelmedi. Daha sonra uygun koşulların oluştuğuna karar verildi ve 01.23 sıralarında büyük patlama meydana geldi.

Deneyin amacı reaktörün çalışması birden durdurulduğunda buhar türbinlerinin daha ne kadar süreyle çalışmayı sürdüreceğini ve böylece ne kadar süre acil güvenlik sistemine güç sağlayabileceğini öğrenmekti. Geriye kalan diğer güvenlik sistemlerini de durdurunca tribünlere giden buhar durduruldu. Buna bağlı olarak dolaşım pompaları ve soğutma sistemi de yavaşladı. Daha sonra yakıt bölmesinde ısı yükselmesi olduğu görüldü ve reaktör teknisyenler tarafından durdurulmaya çalışıldı. Tüm denetim sistemlerini çalıştırmaya karar verdiler ama aşırı sıcaklığa ulaşmış reaktörde 01.26’da tekrar bir patlama meydana geldi.

Bir anda reaktörün çalışması seviyesi %7’den %50’lere fırladı. Yakıt parçalarının soğutma suyu ile karşılaşması sonucu su buhara dönüştü ve basın sebebiyle reaktörüm tepesi havaya uçtu. Buna hidrojen de karıştı ve santral alevler içinde kaldı. Bu sebeple çok zehirli bir radyoaktif serpinti oluşmuştu.

Çernobil reaktör kazasının zararları günümüzde de görülmektedir. Kaza sonrası İngiltere’nin Galler bölgesinde kazadan 2 hafta sonra ölçülen radyoaktif sinyallerin yüksek olması sebebiyle o bölgeye koyun ve sığırların girmesi yasaklandı.

En yüksek radyasyon dozuna maruz kalanlar orada çalışan yetkililer oldu. Hatta bazı çalışanla aşırı doz sebebiyle hayatını kaybetti. Çöken radyoaktif iyodinden kaynaklanan çocukluk tiroid kanseri, kazanın en önemli sağlık sorunlarından birisidir. Bu olaydan sonra radyoaktif iyodin düzeyi yüksek sütlerden içen çocuklar yüksek radyasyona maruz kaldılar. Patlamadan 2002 yılına kadar 4000’den fazla tiroid kanseri teşhis edildi.

http://www.youtube.com/watch?v=wkVkr8govZI

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.