Candy Crush Neden Bağımlılık Yapıyor?

Akıllı telefonlarda en çok oynanan oyunlardan biri olan Candy Crush tutkunları gün geçtikçe çoğalıyor. Oyunun mucidi ve psikologlar bu oyunun neden bu kadar bağımlılık yaptığını açıkladı.

Candy Crush’ın bu kadar bağımlık yapmasının sebepleri:

Bekletmesi…

Oyunun en zekice özelliklerinden biri sizi bekletiyor olması. İlk başta 5 can oluyor. Onlar bittikten sona tekrar oyuna girebilmek için 30 dk beklemek gerekiyor. Beklemek istemiyorsanız can satın alıp oyuna devam edebiliyorsunuz. Şirketin bu kadar para kazanmasının sebeplerinden biri de bu.

Tek elle oynanması…

Bu, sizin oyun sırasında başka işleri de halletmenizi sağlıyor. Yemek yemek, su içmek gibi..

Güzel sözler söylemesi…

Candy Crush’ın amacı üç yada daha çok aynı türden olan şekerleri yok etmek. Ama aynı anda ne kadar çok şeker yok edersiniz puanınız o kadar çok oluyor. Oyun arasında “güzel”, “tatlı” vb. cümleler karşınıza çıkıyor ve bu sizi motive ediyor bağımlılık riskini güçlendiriyor.

Yavaş yavaş sevdiriyor…

Bu oyuna benzeyen birçok oyun var. En başında çoğu kişi basit bir şeker eşleştirme oyunu diyerek oyuna başlıyor ama sonra bağımlı oluyorlar. Öyle ki oyunun kurucuları en zor tur olan 65. Level’i geçemeyip oyunu bırakmalarını önlemek için bu turu kolaylaştırma fikrini bile düşünmüşler.
Oyunda şuan 544 Level var. 3 sene öncesinde oyun 30 Level’di.