Cam Batığı Sergilemesi

Bodrum görülecek yerler listelerini incelerseniz Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi mutlaka karşınıza çıkacaktır. Sualtı kazılarından çıkarılmış farklı dönemlere ait birçok eserin bulunduğu bu müzede sergilenen Cam Batığı buluntusu Marmaris civarındaki Serçe Limanı mevkiinde 1977’de bulunmuştur. Arkeologlar 35 m. derinlikteki bu kazı sırasında 100 ton kum temizlemişlerdir.

Cam Batığı’nın yola güney Suriye’den başlayıp Karadeniz, Kırım veya güney Tuna yönüne giden bir gemi olduğu tahmin edilmektedir. Günümüzde Bodrum tersanelerinde uygulanan tekniğe yakın bir teknikle inşa edilmiş olan bu 11. yüzyıla tarihlenmiş, 16 m. uzunluğundaki gemi kargosu ve gövdesinin korunması bakımından dünyanın en önemli batıkları arasında sayılır. Geminin su altında bulunduğu sürece bozulup yumuşayan ahşapları, tuzundan arındırılması için 2 yıl boyunca tatlı su havuzlarında bekletilmiştir. Daha sonra 2.5 yıl konservasyon işlemine tabi tutulan geminin ahşapları temizlenip kurutulmuş ve 1984 yılında rekonstrüksiyon (yeniden kurma) işlemi yapılmıştır.

Yükü cam eşyalar, 2 ton cam külçe ve 1 ton kadar kırık cam olan Cam Batığı gemisinde üstünde Yunanca bir isim ve harflerin yazılı olduğu amphoralar bulunmuştur. Cam Batığı’nda bulunan ve sergilenen eşyalar arasında haç motifleriyle süslenmiş ağırlıklar, geminin bir Müslüman gemisi olduğunu ve içinde Hıristiyan yolcular da bulunduğunu gösteren eşyalar, mızraklar ve bıçaklar, tahta taraklar, tavla ve satranç takımları da bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.