Bu Uygulamayı Kullanmak Tehlikeli!

Kim aramış ve ya Arayanı bul tarzı cep programları, uygulama mağazalarından bedava indiriliyor. Ama bu uygulamalar, kullandığınız cep telefonlarından rehberinizdeki kişilerin numaralarını bir nevi çalıyor.

Bu uygulama yükleme esnasında daha önce tanımlanmış şekilde kişiye sormadan rehberdeki numaraları internet bağlantısı sayesinde yurt dışındaki sunuculara transfer ediyor.

Genel adı Numara Paylaşma Grubu olan bu programın numaraları aktarmasını engellemek isteyen kişinin, uygulamayı yükledikten sonra ivedi olacak şekilde telefonun tüm ağ bağlantılarını kapatıp, ayarlar menüsünden daha önce seçmiş olduğu onay işaretini kaldırması gerekli.

Bu Numara Paylaşma Grubu adı verilen topluluğun açıklaması ise şöyle;

“Bu, daha da iyi bir arayan-görme deneyimi için kullanıcılar tarafından paylaşılan dünyanın en büyük telefon numarası ağıdır. Uygulama ayarlarını değiştirerek kulübe istediğiniz an katılabilir ya da ayrılabilirsiniz. Eğer ayrılmak isterseniz paylaştığınız bağlantıların tümü kulüpten otomatik olarak silinir. Ancak ayrıldığınızda paylaşılan milyonlarca numaraya erişemezsiniz.”

Uygulama, aktarım sırasında kullanıcı kişiyi telefonuna ne diye kaydetti ise o şekilde aktarılıyor. Yani kişiyi kötü bir ad ile kaydetmiş ise kullanıcının listesi, aktarmadan sonra diğer kullanıcıların bu programı kullanmaları sırasında da kişi o isimle çıkıyor.

Bu uygulamanın bir diğer özelliği de rastgele bir numara arandığında o numaranın sahibinin adının çıkması. GSM operatörlerinden numaranızın gizlenmesini isteseniz dahi bu tarz programlardan dolayı kimlik bulunabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.