Bu Şifreleri Sakın Kullanmayın!

Dünya da en çok kullanılan şifre yüzünden bir çok kişi “hack”lendi.

Bir çok yerde hesabınız ve üyeliğiniz var. Peki bu hesapları alırken şifre seçimine ne kadar dikkat ediyorsunuz? Hiç düşünmeden çok basit bir şekilde belirlediğiniz şifreler başınıza dert açabilir. Sanal ortamdan gizlice yayılan bilgiler doğrultusunda 2 milyona yakın kişinin aynı şifreyi kullandığı görüldü.

Peki bu şifre ne?

Adobe kullanıcıların en sık kullandığı şifrenin “123456” olduğu ortaya çıktı ve şirkete yapılan hacker saldırısı sonucunda yayınlandı.

Adobe sistemine 4 ekimde bir sanal saldırı oldu ve 40 milyona yakın kullanıcının bilgileri çalındı. Kullanılmayan ve kapatılmış hesaplar da dahil, toplam kullanıcı 150 milyona yakın çıktı.

Yayınlanan bu veriler doğrultusunda kişilerin hesaplarına şifre koyarken ki benzerlikler göze çarptı. Çoğu kullanıcının hesaplarına “123456” şifresini koyduğu ve arkasından da “123456789” şifresi geldiği görüldü.

Bunların dışında en çok tercih edilen şifreler de “adobe123”, İngilizcede şifre demek olan “password” ve Q klavyede sol üsteki 6 harfi; “qwerty” olduğu açıklandı.

Kişiler bu tür şifreleri kolaylıkla belirliyorlar ama sadece bu sistemdeki hesabını riske atmıyorlar. Çünkü bunun dışında bir çok kullanıcı e-mail, interaktif şifrelerini ve sosyal medyadaki hesaplarına da bu şifreleri koyuyor. Biraz daha düşünerek ve hacklenmesi zor şifreler seçmekte fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.