Bu Çorbalar Tam Bir Şifa Kaynağı!

Lezzetli olduğu kadar içerdiği vitamin ve minerallerle besleyici ve sağlıklı da olan çorba  çeşitlerini sizin için araştırdık ve tek bir liste halinde derledik.  İşte sofranızdan eksik etmemeniz gereken şifa deposu çorbalar!

  • Tarhana Çorbası

Tam bir sodyum, potasyum, kalsiyum, a ve c vitamini deposu olan tarhana çorbası elbette listemizin ilk sırasında yer alıyor. Uzun süre tok tuttuğundan söz edemeyiz ancak lezzeti sayesinde zaten kasekase içiliyor. Üstelik tarhana çorbası fermantasyon sonucu oluştuğundan probiyotik özelliği de taşıyor. Bu çorbanın glisemik indeksi de gayet düşüktür.

  • Mercimek Çorbası

Mercimek çorbası ise adeta bir protein kaynağı ve bu yönüyle vejetaryenlerin vazgeçemediği çorbalardan biri oluyor. Restoranların menüsünden eksik etmediği ve sevmeyenlerin sayısının bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az olduğu bu çorba yüksek lif içeriği ile kan şekerini ve insülini düşürüyor. Bu arada en lezzetli mercimek çorbası tarifine Yemek.com adresinden ulaşabileceğiniz tüyosunu da aktaralım.

  • Brokoli Çorbası

Yüksek oranda a vitamini içeriyor olması ve aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirmesi nedeniyle brokoli çorbası da en faydalı çorba çeşitleri arasında yer alıyor. Vücudun hormon dengesini kazanmasına yardımcı olan ve antibiyotik özelliği de bulunan brokoli çorbası çocuklara sebze yedirmenin en kolay yollarından biri olmasıyla da ön plana çıkıyor. Üstelik hazırlaması da sadece dakikalar alıyor.

  • Yayla Çorbası

Yayla çorbasının şifalı kılan en önemli faktör yüksek oranda  kalsiyum içeriyor olmasıdır. Bu yönüyle özellikle diş sağlığına önem verenlerin sıklıkla tüketilmesi gereken yayla çorbası sindirim sistemi bozukluklarına da çok iyi geliyor. Bununla birlikte kemik gelişimini ve sağlığını da desteklediği bilgisini aktaralım. Ağız kokusunu gidermeye yardımcı olan yayla çorbasını günün herhangi bir saatinde içebilirsiniz.

  • Ezogelin Çorbası

Tüm çorba çeşitleri arasında en fazla tok tutan ezogelin çorbası olunca  diyet yapanlar sofrasından bu özel çorbayı eksik etmiyor. Kandaki kolesterolü düşüren ve kan akışını hızlandıran ezogelin çorbası mercimek, bulgur ve pirinç içerdiği için lif açısından da zengin bir gıdadır. Sindirim sistemi sorunları yaşıyorsanız  rotanızı hemen ezogelin çorbasına çevirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.