Boğazdaki Akıntıdan Enerji Elde Edilebilir

Mucidin sahibi İTÜ Makine Mühendisliği Bölümü mezunu Sabit Ateş.

Ateş, Boğaz’daki akıntıyı enerjiye dönüştürecek tribün projesini Başbakanımıza sundu.

Konya’da yaşamını sürdüren Makine Yüksek Mühendisi Sabit Ateş,  Başbakan Tayyip Erdoğan’a bir e-posta gönderdi. E-Postada Boğazın altında yaklaşık 7millik bir akıntı hızı olduğunu ve bunun değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Bu amaçla 13 yıldır tribün projeleri hazırladığını söyleyen Ateş, bu tribünün de 2 yıl içerisinde tamamlanacağını ve maliyetinin ise nükleer santralden çok daha ucuz olacağını söyledi.

Ateş, 2-3 ay içerisinde bir prototip tribün üretip deneyeceğini ve ileride 2 nükleer santrale eşdeğer enerjinin üretilebileceğini söyledi.

Bazı şartlar nedeniyle deneme yapamadığını da söyleyen Ateş’in E-posta’sında şu içerikler de yer alıyor. “Sayın Başbakanım, bu güne kadar prototip türbinin İstanbul boğazında denemesini yapamadım. Yerinde, bir adet türbinin denenmesi, sonrada üretime geçilebilmesi için, EPDK’nın prosedürüne göre, o yerin ruhsatının olması gerekiyor, yani ya tapusunun olması veya kira sözleşmesinin olması gerekiyor. Boğazlarda enerji üretimi için kira sözleşme yetkisi Milli Emlak’a ait olduğundan birkaç kez görüşmeme rağmen maalesef üç yıldır sonuçlandıramadık.”

E-postaya duyarlılık gösteren Başbakanlık yetkilileri konuyu  Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne iletti.

Türkiye’de fikirler değerlendirilirse gerçekten ortaya çok güzel şeyler çıkar bence. Türkiye bu tür fikirlere önem verdikçe büyük yollar katedecektir.

habertürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.