Blog Yazılarınızın Kopyalanmasını Nasıl Engellersiniz?

Eğer bir blog yazarıysanız her gün içerik bulmakta zorlandığınız gerçeğinin de farkındasınızdır. Bir çok kişi okuduğu web yazılarını kopyala yapıştır işlemiyle hiç düşünmeden kendi sitelerinde kullanıyor. Bu seferde site gezginleri tarayıcılarında içerik ararken aynı yazıyı bir çok sitede görebiliyorlar ve kimin kimden çaldığını anlayamıyorlar.

Öncelikle yazdığınız yazıların kopyalandığı nasıl fark edersiniz?

Eğer böyle bir şüpheniz varsa yazdığınız yazıdan birkaç cümleyi Google’da arattığınızda sizin sitenizin haricinde hangi web sitelerinde olduğunu görebilirsiniz.

Bunun dışında Google Alerts’i kullanarak bloğunuza yazdığınız yazılardaki kelimelerden Google Alerts, sizin e-postanıza aynı kelimelerin geçtiği içeriklerin bulunduğu siteleri gönderecektir.

Bunun dışında Plagium, Copyscape, CopyGator gibi araçlar da sizin sitenizden kopyalanan içerikleri kolayca tespit edecektir.

Yazılarınız kopyalanmasını nasıl engellersiniz?

Bu sorunu kökünden çözmek için bloğunuzu metin seçimine ve kopyalamaya kapatmanız yeterli olacaktır. Bunun gibi yayınladığınız resimlerin de çalınmaması için bu özelliği kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken bloğun CSS kodlarında ufak değişikler yapmak.

Kişiler RSS kaynağına girdiklerinde yazılarınızın kopyalanmaması için hiçbir neden kalmıyor. Bu yüzden RSS kaynağınızı kısaltarak en azından içeriğinizin hepsinin kopyalanmasını engellemiş olursunuz.

Resimlerin çalınmasını engellemek için başka bir yöntem daha mevcut. Yayınladığınız görsellerin üstüne bir logo yada kişisel bir imza ekleyerek çalınma oranını düşürebilirsiniz.

1 Yorum

  1. kadrajdaki yabanci Cevapla

    Üzerine uzunca düşünerek yazdığım, özen gösterdiğim yazıların çalınıp başka sitelerde yayınlanması doğal olarak istemeyeceğim birşeydir tabiki. Yazınızda ki yöntemleri deneyeceğim mutlaka, teşekkür ediyorum 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.