Bir Zigana Geçidi Lezzeti: Hamsiköy Sütlacı

Trabzon ilimizin Maçka ilçesine bağlı bir köy olan Hamsiköy’ün sütlacı hakkında herhalde gidip de yerinde yemeden yorum yapmamak gerekiyor. Çünkü bu lezzetin tadına bakanların söylediğine göre sütlaca asıl lezzetini veren şey sütü. Ve o sütü de sadece bir Zigana Geçidi yanında dağların arasında bulunan o köyde ve civarında bulabilirsiniz.

Hamsiköy sütlacı hakkında fikir beyan edenlerin 2 gruba ayrıldığını söylemek mümkün: ‘Altı ucu sütlaç işte, çok abartılıyor, beğenenler biraz da birçok kişi beğendiği için psikolojik olarak etkileniyor’ diyenler ve bu sütlacın o güne kadar yedikleri sütlü tatlı çeşitleri içinde en iyisi olduğunu söyleyenler. İkinci grubun daha kalabalık olduğunu da belirtelim.

Bir sütlaç tutkunuysanız Hamsiköy sütlacından 1 kase yemek size az gelebilir. Deneyenlerin tavsiyesine göre isteğe göre sade, fındıklı veya salepli olabilen bu sütlacın ilk kasesini sade olarak yemelisiniz ki sütlacın zevki tam olarak çıkabilsin. Fakat fındığın inanılmaz güzellikte bir sütü olan sütlacı daha lezzetli hale getirdiğini savunanlar da var.

Hamsiköy sütlacı özel bir pirinçle yapılıyor ve içine şekerin tadını daha iyi verebilmesi için biraz da tuz katılıyor. Görüntüsü bilinen fırında sütlaç gibi olsa da tadıyla farklılık yaratan bu üründe yoğun bir süt tadı hissediliyor.

Bu ünlü sütlacın lezzetinin sırrı hakkında rivayet muhtelif kısacası. Fakat en çok Zigana yöresine ait olan sütten söz ediliyor. Belki de o yörenin havası-suyu bile etkendir, kim bilir? Sütlaç seviyorsanız ve yolunuz Zigana Tüneli civarından geçerse mutlaka denemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.