Bir Varmış Bir Yokmuş Film Yorumları

Yönetmen İlksen Başarır, önceki projelerinde de birlikte çalıştığı Mert Fırat ile 4. filmi Bir Varmış Bir Yokmuş için bir araya geldiler. Senaryosunu İlksen ve Mert ikilisinin yazdığı filmde, Melisa Sözen de başrolde yer alıyor.

Nehir (Melisa Sözen), eğlenceli ve çılgın bir anaokulu öğretmenidir. Hiç beklemediği bir anda bir şarkının ortaya çıkma aşamasına tanık olur. Duyduğu şarkıdan oldukça etkilenen Nehir, bu şarkının sahibini bulmaya çalışır. Şarkının sahibi olan Ozan (Mert Fırat) ile karşılaştığında hayal kırıklığına uğrar. Çünkü Ozan, ukala ve uyuz adamın teki çıkar. Tek gecelik ilişki olarak Nehir’in hayatına sızar. Yaşadıkları bütün harika olaylara rağmen Ozan’ın özgür olma kuralı, ilişkinin üzerinde bir gölge gibi durur. Bir türlü adı konamayan bu ilişkinin asıl nedeni, Ozan’ın geçmiş ile alakalıdır.

Masallara büyük ilgi duyan Nehir, içinde olduğu ilişkiyi de sanki bir masalmış gibi yaşamayı tercih ediyor. Ozan’a bu ilişki ile ilgili sorular sormuyor, onu kaybetmeyi göze alamıyor. Çünkü biliyor ki Ozan geçmişiyle yüzleşmedikçe aralarındaki bağ, normal bir ilişkiye dönüşmeyecek.

Filmi teknik açıdan değerlendirmek gerekirse güzel bir iş çıkartılmış. Geçiş sekansları, hikayenin geçtiği mekanlar ve masal tadındaki ara sahneler ile oldukça özenildiği görülüyor. Mert Fırat’ı solist olarak izlediğimiz filmde sesinin de iyi olduğunu görüyoruz. Bir Varmış Bir Yokmuş için çizdiği imaj, bugüne kadar yer aldığı projelerdeki halinden oldukça farklı duruyor. Nehir’i canlandıran Melisa Sözen için de aynı şeyi söylemek yanlış olmaz. Bazı sahnelerde gerçekten rol yapmıyor, adeta yaşıyor gibi. Çift olarak ikisinin bu denli uyumlu olacağını hiç düşünmezdim.

Bütün bu olumlu yönlere rağmen filmi film yapan en önemli unsur olan senaryoda ki sıkıntı, filmin başarısını engelliyor. Çünkü her şey çok iyi giderken final yaklaştıkça karşılaştığımız klişeler, beklentimizi düşürüyor. Ama film için kötü desem, bütün emeğe haksızlık etmiş olurum. Film süresince sıkılmadan izlediğimi düşünüp, finalinin de beni tatmin etmediğini göz ardı etmezsem, sadece “İyi” olarak nitelendirebileceğim orta halli bir film olmuş diyebilirim.

İyi seyirler…

Bonus:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.