Bir Film Önerisi: Dr. Jekyll ve Bay Hyde

İskoçyalı yazar Robert Louis Stevenson tarafından 1886 yılında yayımlanmış bir roman olan Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde (Dr. Jekyll ve Mr. Hyde’ın Tuhaf Vakası) yayımlandığı gibi çok satanlar listesine girmiş, dünyada sayısız kereler basılmış ve kitapçı raflarında her zaman bulunan bir eser olmuştur. 1908’den günümüze yaklaşık 123 kere sinema ve televizyona uyarlanan roman daha çok Dr. Jekyll ve Mr Hyde adıyla bilinir. Aşağıda hikayesi bulunan film 1941 yılında Victor Fleming yönetmenliğinde çekilmiş; başrollerinde Spencer Tracy, Ingrid Bergman, Lana Turner, Donald Crisp ve Ian Hunter oynamıştır.

Türkçe’de Dr. Jekyll ve Bay Hyde olarak geçen film 1887 yılında Londra kentinde geçer. Victoria devri yaşanmaktadır ve Dr. Henry Jekyll şehrin en bilinen hekimlerinden biridir. İnsanların içinde hem iyi, hem de kötü yönlerin olduğunu ve bunların ayrıştırılabileceğini düşünen Dr. Jekyll bu yönde yaptığı deneysel çalışmalar yüzünden meslektaşlarıyla sık sık tartışmaktadır. Sir Charles Emery’nin kızı Beatrix’le nişanlı olan Dr. Jekyll malikanesinde oluşturduğu laboratuarda hayvanlar üzerinde deney yaparken geliştirdiği bir ilacın uysal bir tavşanı saldırgan, vahşi bir kemirgeni de uysal haline getirdiğini görünce ilaçla kendi üzerinde de deneme yapmaya karar verir. İlacı aldıktan kısa süre sonra kaba saba bir görünüme bürünür. Zekası ve anlık dikkati değişmemekle beraber karakterinin ahlaki yönünde büyük bir çöküntü oluşur.

Bu noktadan sonra Dr. Jekyll ve Mr. Hyde filmi bu 2 kişilik üzerinden ilerlemeye başlar. Kendi bünyesinden çıkan ve Bay Hyde adını verdiği bu karakterin kimliğindeyken bir bara giden Dr. Jekyll orada ortalığı birbirine katar, daha önce bir saldırıdan kurtardığı ve orada barmaid olarak çalışan bir genç kızı locasına davet edip taciz eder. Kızı bardan kovdurur, evine götürür ve işkence yapmaya başlar. Ivy adındaki kız serbest kaldıktan sonra Jekyll’ın evine giderek ona işkence yaralarını gösterip yardım ister, tanıdığı tek doktor odur. Dr. Jekyll kimliğinde olan hekim ona acıyarak para yardımı yapar, hatta kendisini Hyde adlı canavardan kurtaracağına söz verir. Ne var ki Jekyll o gece serum almadığı halde Hyde’a dönüşür ve Ivy’nin evine gidip kızı öldürür.

          Dr. Jekyll ve Mr. Hyde filminde Jekyll artık polisin peşine düştüğü bir adamdır, kendi evine gider ama Hyde formunda olduğundan uşağı onu eve almaz. İlaçlarını kendisine getirmesini istediği arkadaşı Dr. Lanyon onları bir yabancıya vermek istemediğinden bizzat getirir. Lanyon’un gözleri önünde antidotu içerek normale dönen doktor ona sırrını anlatır.

Aralarındaki nişanı bozmak amacıyla Beatrix’in evine giden Jekyll kontrolü dışında yine Bay Hyde haline gelir ve nişanlısına saldırır. Araya giren Sir Charles’ı öldürdükten sonra laboratuarına kaçar. Nişanlısının babasına vururken kırılan bastonu TANIYAN Dr. Lanyon polislerle beraber Jekyll’ın laboratuarına gelir. Doktor antidot almış ve normal görünümüne kavuşmuştur. Polisler özür dileyip çıkmak üzereyken Lanyon onları durdurur. Son bir kez Bay Hyde halini alan ve bıçakla saldırıya geçen Dr. Jekyll arkadaşı Lanyon tarafından tabancayla vurularak öldürüldüğü anda yeniden normal haline döner.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.