Bi Küçük Eylül Meselesi (Eleştiri)

“Bi Küçük Eylül Meselesi” filminin yönetmeni ve senaristi aslında çokta yabancı olmadığımız bir isim. Ezel, 20 Dakika ve Uçurum dizilerini herkes biliyordur. O dizilerin senaristi Kerem Deren, ilk filmi “Bi Küçük Eylül Meselesi” ile sinemaseverlere merhaba dedi.

Film, Eylül ve Tek’in aşk hikayesini anlatsa da izlediğimiz aşk filmlerinden biraz farklı ve ilginç bir öyküyle karşımıza çıkıyor. Eylül, geçirdiği bir kazadan sonra hayatının son 1 ayını hatırlamadığını fark eder. Ama çevresindeki arkadaşları ve ailesi her şeyin yolunda olduğunu söylerler. Ama Eylül kafasına koymuştur bir kere, her şeyi hatırlamak için Bozcaada’ya gider. Öğrenecekleri gerçekler hayatını alt üst etse de içinde olduğu durumu çözmeye devam eder.

Film eleştirisi yapacak olursam, izlerken sıkmayan ve devamında ne olacak acaba dedirten bir film olmuş. Akıcı olması ve yer yer beklenilenin tam tersi olaylarla karşılaşmam filmi ilginç kılıyor. Engin Akyürek’in oyunculuk kariyerinde izlediğim işleri Yabancı Damat ve Fatmagül’ün Suçu Ne dizilerinden öteye gitmediği için bu filme yakışıp yakışmadığıyla ilgili şüphelerim vardı. Filmi izledikten sonra şüphelerimin yersiz olduğunun farkına vardım. Ayrıca Farah Zeynep Abdullah filmde o kadar güzel ve duru ki kendini ister istemez izlettiriyor. O yüzden onun oyunculuğu tüm olumsuzluları örtüyor. Yan rollerin adamı Onur Tuna ise bu filmden sonra eminim yeni projelerinde başrol olacaktır. Gözler, boy pos derken hem Bozcaada’nın eşsiz güzellikleri hem de güzel/yakışıklı oyuncularla birleşince görsel açıdan kusursuz bir film olmuş.

Nil Karaibrahimgil’in film için yaptığı “Kanatlarım Var Ruhumda” şarkısı, film vizyona girmeden önce yayınlanmasına rağmen hiç dinlememiştim. Ama filme o kadar yakışmış ki çok hoşuma gitti ve artık sürekli dinler oldum. Ayrıca filmde Tek’in çizdiği Karikatürlerin Erdil Yaşaroğlu’na ait olduğunu da söylemeden geçmek olmaz.

Filmi izledikten sonra çıkardığım ders: Karşınızdaki insanın saf ve masumluğundan faydalanıp onun duygularıyla oynamak kadar kolay bir şey yok. Sizin için basit bir eğlenceden ibaret olan bir şey belki onun hayatına mal olabilir. Bunun size geri dönüşü ise ömür boyu sürecek olan bir vicdan azabıdır.

Kısaca film 14 Şubat Sevgililer Günü’nde vizyona girerek doğru bir hamle yapmış. İzlemek isteyenler hiç tereddütsüz gidip seyretsinler.

İyi seyirler…

Nil Karaibrahimgil – Kanatlarım Var Ruhumda:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.