Bez Çanta Modelleri

Günümüzde naylon çantaların çevreye verdiği zararları önlemek ve bu duruma engel olmak için birçok önlem alınmaktadır. Naylon çantaların sebep olduğu sorunları gölgelemek adı altında bez çanta üretimi başlamış ve günümüzde bez çanta üretiminde büyük bir artış sağlanmıştır. Bez çanta geri dönüşüm özelliğine sahip bir ürün olmak ile birlikte doğaya hiçbir şekilde zarar vermemektedir.

Dünyanın nüfusu her geçen gün artmaktadır bu artışa bağlı olarak da gerçekleştirilen üretim ve tüketim miktarında da artışlar meydana gelmektedir. Dünya nüfusunda meydana gelen bu artışlar üretimin armasına neden olduğu için, üretimin artışı da birçok eksi durumları gün yüzüne çıkarmaktadır. Üretimin artışı sonucunda hammaddeye duyulan ihtiyaçlarda da artış meydana gelecektir. Hammadde artışının yanı sıra enerji tüketiminde de belirli bir oranda artış meydana gelecektir. Dünya nüfusunun artması bu duruma bağlı olarak üretim ve tüketim oranının artması ve bu durum sonucunda da kullanılan hammadde miktarında bir artış meydana gelmesi bunun yanı sıra kullanılan enerji miktarının artması ile küresel ısınma ve dünyada bulunan su miktarında azalma meydana gelmektedir. Bu gibi sorunları doğuran en temel etken naylon çanta kullanımıdır. Naylon çantanın üretiminde kullanılan ürünler hem doğaya hem de insan sağlığına zarar verebilecek cinstendir. Naylon çantanın bünyesinde ciddi kimyasallar içeren maddeler, petrol türevli ürünler yer almaktadır. Bu ürünün kullanımı sonucunda hem bireyler hem de doğa ciddi zararlara uğrayabilir.

Naylon poşetin sebep olduğu çevresel sorunlara bir son vermek için, artık insanlar bilinçli bir şekilde bez çanta kullanımına yönelmektedirler. Bez çanta yapısında pamuk kullanıldığı için hem çevre dostu bir üründür hem de geri dönüşüme uygundur. Aynı zamanda bez çanta ürünlerin dikiş kalitelerine bağlı olarak bu ürünün kullanılma süresi de değişiklik göstermektedir. Naylon çantalar birkaç kullanımlık iken, bez çantalar dikiş kalitesine göre yıllarca da kullanılabilmektedir. Artık birçok devlet naylon çanta kullanımını yasaklamıştır. Ülkemizde de naylon çanta kullanımı ocak 2018 de yasaklanacaktır.

Bireyleri naylon çanta kullanımından uzaklaştırmak için adet başına bir ücret belirlenecektir. Aynı zamanda bireyleri bez çanta kullanımına çekmek içinde piyasada birçok bez çanta modeli bulunmaktadır. Piyasada bulunan bez çanta modelleri sayesinde bireyler hem alışverişleri sırasında hem de günlük hayatta bez çantayı tercih edebileceklerdir. Hatta öyle ki bez cüzdanlar dahi bulunmaktadır. Üretilen bez çantalar arasından kurum ve kuruluşlar arasından en kaliteli seçim olarak  lüminasyonlu, tela şeklinde, jüt bez çantalar tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra file sepetler, çember sepetler, koton çantalar, nonwoven torbalar, marketler için kullanılan koton bez çantalar gibi birçok bez çanta türü bulunmaktadır. Piyasa da bulunan bu bez çanta modelleri 2018 yılında herkes tarafından kullanılacaktır. Aynı zamanda üretilen bu bez çantalar doğada kendi kendine yok olabilmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.