Beyni Olumsuz Etkileyen Faktörler

Bazı gıdaların beynin işleyişi üzerinde yıkıcı bir etkisi olduğu bilinir ve beslenmenin olumsuz etkilerini sınırlamak amacıyla onları tüketmemek tavsiye edilir.

Yavaş adımlarla, zekanızı öldüren gıdalar:

1. Şekerli Ürünler

Şeker ve şekerli ürünler bel için iyi, ama beyin fonksiyonu için kötüdür. Şeker uzun vadeli tüketilirse nörolojik problemler oluşturabilir ve aynı zamanda hafızada sorunlar yaratabilir. Öte yandan şeker öğrenme yeteneğini de etkileyebilir. Önceden pişmiş ürünlerde olan şeker, mısır şurubu ve früktoz oranı yüksek olan gıdalardan uzak durulmalı.

2. Alkol

Alkol uzun vadede karaciğere zararı olduğu bilinen ve aynı zamanda “beyin sisi” olarak bilinen hastalığa neden olur. Adından da anlaşılacağı gibi, beyin sis dönemi zihinsel karışıklık hissini ifade eder. Açıkça düşünme yeteneğiniz, hafıza etkileriniz bir bulut gibi davranır. Belirli olayları hatırlamama gibi beynin dengesini etkilemesi yüksek alkol etkisinden olabilir. Neyse ki bu belirtiler alkolü bırakmak şartıyla gergi alınabilir ya da haftada bir ya da iki içki alarak sınırlanabilir.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.