Beşiktaş Milangaz: 83 – 78 :Fenerbahçe Ülker

Uzun süre sonra böyle bir basket maçına gittiğim için çok şanslı hissediyorum kendimi. Bir Galatasaray’lı olarak, bayramda yapılacak en iyi şeylerden birinin maça gitmek olduğunu düşündüm, bir de derbiyi yakalayınca kaçırmamak lâzım diye düşündüm. Maçın büyük bir bölümünü üstün oynayan Beşiktaş Milangaz, Fenerbahçe Ülker’i 83-78 devirmeyi başardı.

Maçın ilk devresine etkili başlayan takım Deron Williams’lı Beşiktaş’tı. İlk çeyrekte iki takım da savunmaya önem vermese de Beşiktaş şutlarda daha başarılı olarak periyodu 28-20 önde tamamlamayı bildi. İkinci çeyrekte Marcus Kemp’in etkili oyunuyla devrenin bitmesine 5 dakika kala farkı 13 sayıya kadar çıkaran Beşiktaş, son dakikalarda Ukic ve Williams’ın karşılıklı üçlükleriyle geçen periyodu da 47-34 önde tamamladı.

 

Üçüncü çeyrekte seyirci öyle coşkulu hâle geldi ki, ben bile Beşiktaş lehine tezahüretlar yapmaya başladım. Oyun çok keyif vericiydi. Üçüncü çeyrekte Zoran Erceg ve Can Akın ikilisinden gelen sayılarla farkı bir ara 15 sayıya kadar çıkaran Beşiktaş, çeyreği 64-50 önde tamamladı. Artık maç koptu diye düşünürken Fenerbahçe Ülker’in müthiş geri dönüşü başladı. Hücumda Ukic, Ömer Onan ve Oğuz Savaş ile harika bir grafik çizen Fenerbahçe, 2 dakika kala farkı 2 sayıya kadar indirdi 72-70. Tam Fenerbahçe maçı kazanacak düşüncesi hakim olmaya başlarken, seyircinin ateşlemesiyle Zoran Erceg’in olağanüstü katkılarıyla Beşiktaş tekrar farkı 6 sayıya çıkarttı 76-70. Bu dakikadan sonra Oğuz Savaş ile üst üste 4 sayı bulan Fenerbahçe farkı tekrar kapattı derken, Can Akın’ın canyakan üçlüğü skoru 79-74’e getirdi. Ve belki de maçın en heyecanlı anında, maçın bitmesine 15 saniye kala ribaundu alan Semih Erden topu Deron Williams’a gönderdi. Fenerbahçe yarısahasında karşısında kimse olmadan topla buluşan Deron Williams, pozisyonu güzel bir smaçla bitirerek maça noktayı koydu.

 

Maç sonunda istatistiklere baktığımda Deron Williams’ın 21, Marcus Kemp’in 19 sayı attığını gördüm. İki oyuncudan gelen 40 sayı, Fenerbahçe’yi yenilgiye zorlamıştı bence. Tabi bunun dışında, Beşiktaş’ın yüzdeli üçlük atması da etkili olmuştu. Bence Beşiktaş’ta en çok tepki toplayan isim Semih Erden’di. Maç boyunca bitik bir görüntü sergileyen Semih Erden ribaundlarda etkisiz kaldı. Son periyotta Oğuz’u iyi savunamayarak farkın kapanmasına engel olamadı. Yine de son pozisyonda topu Deron Williams’a çıkarması ve Beşiktaş’ın kazanması belki de tüm olanları unutturdu. İyi bir derbiydi, seyirciye ve iki takıma da teşekkürler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.