Bensiz Film Yorumları

Bu hafta vizyona giren, Ahmet Küçükkayalı’nın yönettiği Bensiz filmi, kendi halinde bir futbolcu olan Necip’in playoff maçında geçirdiği bir kaza sonucu felç kalmasını anlatıyor. Necip’in bütün vücudu felç yüzünden tutmuyor ve filmin tüm akışında onu hep bu şekilde görüyoruz.

Engelli bir insanın üzerinden çekilen bir filmde seyirci onun gözünden de bir şeyler görmek istiyor. Ama bu filmde Necip’in gördüklerinden çok onun etrafında olup bitenler anlatılıyor. Hal böyle olunca engelli bir kişiyi canlandıran kişinin de pek bir rolü kalmıyor.

Film, Necip’in hastaneden çıktıktan sonraki ilk gününden başlıyor denilebilir. Onu ziyarete gelen birçok insan görüyoruz ve ona bakmakla yükümlü insanlar. Takım taraflarının Necip’i ziyaret ettiklerini izliyoruz mesela. Ama Necip için değil de sanki daha çok güç gösterisi yapmak adına oradalar. Eski sevgilileri, onu hiç sevmemiş yeğeni ve ona bu zamana kadar ağabeylik yapan birinin eve hırsızlık yapmaya geldiğini görüyoruz. Yani filmde Necip’in kendisi var ama onun hikayesi hiç yok. Yalnızca olaylara dahil olmak istediğinde olamayışını yani çaresizliğini izliyoruz. Ama film ilerledikçe anlıyoruz ki aslında bunun amacı Necip’in etrafındakilerin onu ne kadar sevdiklerini ve ne kadar bencil olduklarını gösterebilmek için böyle.

Necip karakterini canlandıran Metin Akdülger’in oyunculuğu ise ayakta alkışlanacak cinsten. Metin Akdülger deyince belki tanımamışsınızdır. Hani Medcezir dizisinde Orkun karakterini canlandırıp üne kavuşan kişi. Filmde özellikle felç geçirdikten sonra onu tanımak imkansız. Bu film için saçlarını kazıtıp ciddi kilolar vermiş kendisi. Rolü için sınırlarını zorlayan oyunculardan anlayacağınız.

Filmin finali ise unutulmaz ve iz bırakan bir son değil. O kadar şeye rağmen Necip’in mutlu olması filmin inandırıcılığını yitiriyor. Ama her şeye rağmen izlenebilir ve başarılı bir film Bensiz. O yüzden izlemenizi tavsiye ederim.

İyi seyirler…

4 Yorum

 1. zehra Cevapla

  bensiz filminin oyuncusu metin akdülger çok başarılı.. gösterdiği performans olağanüstü. onun medcezirdeki orkun karekterini canlandırdıgına inanamıyosunuz.. o bence türkiyenin sahip olduğu çok iyi bir yatanek.. bu çoçuğu dikkat diyorum.. çok fazla sınırları zorlayan bir oyuncu.. küçükkayalının en büyük şansı bence filmi necip karekterini canlandıran çoçuk kurtarmış diyorum

 2. macit Cevapla

  Kesinlikle çok başarılı bir Metin Akdülger.. yeni bir yönetmen ahmet küçükkkayalı. belli..Kadrosu çok iyi. konuda güzel ama zayıf işlenmiş. halka halka boşluklar oluyor.Necip karekteri KONUŞMADAN,HAREKET ETMEDEN OYUNCULUGUN NASIL OLDUGUNU BİZLERE GÖSTERİYOR…Bu çok kıymetli bir durum bence oyunculuk sektörü adına. seyre değre,kayda değer yetenek görülecek . bir film BENSİZ

 3. ali osman Cevapla

  bugün merakımdan gittim .,BENSİZ filmine.. salon da az sayıda insandık.. film bittikten sonra alkışlamak istedik ,birbirimize baktık, kimse kimseyi tanımıyordu. hepimiz alkışlaşladık ve çıktık..kim neyi ve neden alkışladı hiçç bilmiyorum..Ben kendi adıma sadece şunu söylemek istedim. alkışlama sebebim…Hayatta her an hepimizin maruz kalacagı bir durumun mizahi bir şekilde dramatize edilmeden işlenmesi.. zaman nasıl geçti anlamadım.. alkışlarım METİN AKDÜLGER eydi. 67 yaşındayım. bu yaşıma kadar bu kadar riskli bir rolu bu kadar genç yaşta canlandırma cesaretini. gösteren başka oyuncu hatırlamıyorum..sessiz ve derinden gelen bir dalga gibi…. safrasıyla boşuşan bu genç adama helaL diyorum müsadenizle..

 4. serra Cevapla

  ben vizyonda kaçırmış ama duymuştum. 11 yıl felçli abime baktıım onuda dört yıl önce kaybettiğim için sewyrederken çok zorjandım.. lütfen sesimi duyun seyredin bu filmi. orkun civanoğlunu birde böyle görün.. ben ağlamaktan perişan oldum. bu çoçuk mücevher değerinde iş yapmış. alkışlarım metin akdülgere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.