Bekarlık Sultanlık Mıdır?

Bu konu hakkındaki çelişkilere kuşkusuz yaşadığımız kötü tecrübelerden dolayı ulaşırız. Bekar mı kalsam,biriyle mi birlikte olsam?Bekarken özgür,biriyle birlikteyken ayağında pranga olan biri miyim?Biriyle birlikte olunca onun himayesi altına mı giriyoruz?

Yani bekarlık bizim için özgürlüğü temsil ederken evlilik veya birliktelik esaretimi temsil ediyor? Bu tarz çelişkileri içimizde yaşamamız aslında çokda anormal değil. Daha önce yaşadığımız kötü bir birliktelik, ailemizde gördüğümüz huzursuzluk,çevremizde gözlemlediğimiz yaşanmış kötü olaylar, kendi içimizde fazla plancı olmamız bu tarz çelişkilere düşmemize sebebiyet verir.Biz bu çelişkileri yaşarken etrafımızda bi çok çift bu kararı verip nikah masasına oturmuştur bile. Evliliği geç ciddi bir birliktelik bile gözümüzü korkutuyor olabilir.

Aslında uzun süre yaşıyor olduğumuz ilişkide ki sahiplenilmişlik duygusu hoşumuza gidebilir. Zaten kadınlarda sürekli bir sığınma içgüdüsü olduğundan başka birine ait olma duygusu her ne kadar kulağa hoş gelmese de bir çok kadının hoşuna gider. Fakat uzun soluklu bu ilişkiler ilerledikçe kişi kendinde bi kısıtlanma hisseder. Özgürlüğünden vazgeçiyormuş gibi. Çünkü ilişkinin etkisiyle kişinin çevresi daralmış, kendi başına yaptığı aktiviteler azalmış, hesap verme yükümlülüğü olan, karar alırken tek taraflı davranamayan hale gelinmiştir.Bu da ilişkiden sıyrılıp tekrar özgür olma hissini oluşturur.

Bu tarz korkulardan dolayı bekarlığı tercih etmiş kişiler ise kendi kararlarıyla hayatını yaşadığı için kendisini rahat hisseder. Kendi başına yaptığı işlerden ötürü özgüveni artar. İstediği herşeyi yapmanın vermiş olduğu zevk güzeldir ama bi zaman sonra kişiye kendini yalnız hissettirir. Neden herkes çiftken ben tekim olgusu oluşur. Yaptıklarını biriyle paylaşma arzusu ve yeni heyecanlar kişinin bekarlıktan vazgeçmesine sebep olur.

Peki biz hem güzel bir birlikteliğe hemde özgürlüğe aynı anda sahip olamaz mıyız? Bu dengeyi yaşadığımız ilişkide partnerimize güzel bi şekilde aşılamalıyız. Unutmayınız ki erkeklere ne kadar yetki verirseniz üzerinizde ki etkisi o kadar artacaktır. En baştan tavrınızı ve yapmak istediklerinizi karşı tarafa yansıtırsanız sizi o şekilde kabul eder ve ilişkiniz bu seviyede devam eder.

Bunun için kendinize güvenin ve kimseye ihtiyacınız olmadığını en başta kendiniz kabullenin. Böylece karşınızdakine her zaman boyun eğmeyecek,demokratik bir ilişkiye sahip olacaksınız. Etrafımıza baktığımızda genelde ünlülerde gördüğümüz evli olmalarına rağmen özgür olma durumu aslında kendine güvenen, ayakları üstünde duran, maddi gelirini sağlamış bayanlarda daha baskındır.Ne yalnız kalın ne başkasının himayesine girin. İkisinin dengesini sağladığımızda hayat bizim için daha renkli olacaktır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.