Bedellik Askerlik Geliyor Mu ?

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, bedelli askerlik hakkındaki soruları yanıtladı.

Gönül, “sözleşmeli er” yöntemiyle profesyonel asker sayısının çoğalacağını, bunun ardından bedelli askerliğin daha rahat düşünülebileceğini söyledi. Antalya’da çalışmalarını yürüten Bakan Gönül, Antalya Saniyici ve İş Adamları Derneği’yle bir kahvaltı yaptı ve ardından Antalya Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti.

Bedelli askerlik hakkındaki yöneltilen sorulara ise, bedelli askerliğin kanunlarda bulunan bir uygulama olduğunu, ancak kanunda askerlik çağına gelmiş askerlerden yeterli başvuru olduğunda kanunun devreye girebileceğini belirtti.

“Yeni kanun çıkabilir mi?” sorusuna ise “Olabilir, TBMM’nin, hükümetin tasarrufuyla olabilir. Yeni bir kanun çıkarttık. “Sözleşmeli Er” adında. Kanun yönetmeliğini hazırladık. Bakanlarımıza sunduk.En kısa zamanda uygulamayı yürürlüğe koyup, sözleşmeli er alımına başlayacağız.

Zaten uzman erbaş kanunu yürürlükte. 6 tugayımız şu an da terör bölgesinde görev yapıyor. Sözleşmeli er yöntemiyle daha fazla askerimiz de bu görevde olacak. Ondan sonra bedelli askerliği düşünmek daha kolay olacak.” dedi. Ayrıca bunun bir seçim malzemesi olmadığını ve Türkiye’nin ihtiyaçlarına göre değerlendireceklerini bildirerek konuşmasını sonlandırdı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.