Bebekler İçin Mama Tarifleri

Ek gıdaya geçtikten sonra bebeğiniz için hazırlayabileceğiniz sağlıklı, doyurucu ve kolay iki tarif sunuyoruz… Yeni tatlarla tanışan miniklere afiyet olsun 🙂

Pirinçli Sebze Püresi

Malzemeler: 25 gr. doğranmış soğan, 1 çay kaşığı zeytinyağı, 1 orta boy dolmalık kabak, 50 gr. brokoli, 2 adet orta boy doğranmış havuç, Sebze suyu (isteğe bağlı), 50 gr. bezelye, 3 yemek kaşığı haşlanmış pirinç

Hazırlanışı: Soğanları iki dakika boyunca zeytinyağında soteleyin. Ardından bezelyeler hariç tüm sebzeleri üzerine ilave edin. Sebzelerin üzerini kaplayacak şekilde kaynar sebze suyu ekleyin. Yaklaşık 20 dakika pişirin. Bezelyeleri de ilave ederek 5 dakika daha bekleyin. Sebzeler ve pirinci bir miktar su ekleyerek püre kıvamına getirin.

Meyve Püresi

Malzemeler: Yarım olgun kavun, 75 gr. doğranmış kayısı, 1 adet büyük soyulmuş ve doğranmış tatlı elma, 1 çubuk vanilya, 4 yemek kaşığı elma suyu veya normal su, 1 adet olgun soyulmuş ve doğranmış armut.

Hazırlanışı: Tencerenin içinde kayısı, elma ve elma suyunu (veya norma su) koyun. Vanilya çubuğunu ikiye kırıp malzemelerin arasına yerleştirin. Tencerenin üzerini kapakla kapayarak yaklaşık 3-4 dakika kaynatın. Armut ve kavunu da ekleyip iki dakika daha pişirin. Vanilya çubuklarını tencereden çıkarın ve malzemeleri blendırdan geçirin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.