Bayat ekmekten 33 farklı yemek ve tatlı yaptılar

Alanya Belediyesince düzenlenen “‘Bayat Ekmeği Değerlendir, Sofranı Bereketlendir” adlı projeye ilgi büyüktü.

Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, projenin tanıtılması amacıyla bir restoranda yaptığı konuşmada, tasarruf kültürünü insanlara aşılamak, ekmek israfının önüne geçmek ve aile bütçesine katkıda bulunmak için böyle bir projeye imza attıklarını belirtti.

Ev halkında ekmek israfının az olduğunu ancak otel ve restoranlarda israfın önemsenecek büyüklükte olduğunu ifade eden Sipahioğlu, şöyle devam etti;

“Ekmeklerin bayatlaması, çöpe gitmesi gerektiği anlamına gelmez. Bayat ekmekten 33 çeşit yemek yapabiliyoruz. Yemek tarifinin yazıldığı ve projenin anlatıldığı broşürleri ilçedeki tüm evlere dağıtıyoruz. Gerek ev hanımları, gerekse mutfak kültürü olan beyler mutfaklarında uygun bir yerde bulundurarak, isteğine göre bu tariflerden yemek yapabilir. Biz israfı önleyip tasarruf kültürümüzle fakirleşmeyi engellemek istiyoruz. Ülke ekonomisini ve tasarruf kültürünü artırmayı hedefliyoruz.”

Alanya Müftüsü Ahmet Hamdi Başpınar ise dünyanın her yerinde ekmeğe ihtiyaç olduğunu belirtip, cuma hutbesinde de bu projeye destek vereceklerini belirtti.

Tüketici Hakları Derneği Başkanı Alanya Şube Başkanı Cemal Şencan ise Türkiye’de günde 6 milyon ekmeğin çöpe atıldığını belirtti.

Bayat ekmekleri tatlı ve yemeğe dönüştüren aşçı ise, yemeklerin her evdeki basit malzemelerle yapılabileceğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.