Bana Masal Anlatma Film Yorumları

Bugün vizyona giren filmlerden biri olan Bana Masal Anlatma, Burak Aksak’ın hem senaristliğini hem de yönetmenliğini üstlendiği bir film. Burak Aksak’ı tanımayanlarınız varsa; Leyla ile Mecnun ve Ben de Özledim dizilerinin yaratıcısı ve senaristi oluyor kendisi. Onun hayal gücünün dizilerinden ne kadar büyük olduğunu bilirsiniz. İşte bu filmde adından da anlaşılacağı gibi masal ve mahalle kavramları bir arada nasıl işlenir izleyicisine bunu gösterecek.

Filmde Hande Doğandemir, Fatih Artman, Devrim Yakut, Cengiz Bozkurt, Gökçe Bahadır ve Gürkan Uygun gibi daha birçok ünlü oyuncu yer alıyor. Minibüs şoförü Rıza ile masal kahramanı Ayperi’nin karşılaşması ve mahalledeki herkesin ayrı hikayesini ele alan film,  Burak Aksak’ın kaleminden çıkan işleri özleyenlere çok iyi gelecektir. Çünkü kendisi izleyiciye yine “Bu Neyin Kafası” dedirtiyor.

Film açılış sahnesiyle göz dolduruyor. Yılmaz Erdoğan’ın sesiyle anlatılan Ayperi’nin hikayesi, aynı zamanda filmin jeneriğini oluşturuyor. Bana Masal Anlatma, aynı zamanda küfür ve şive olmadan da mizahın olabileceğini gösteren bir film. İzlerken çok güldüğüm sahnelere filmden sonra aklıma geldikçe daha da gülüyorum. Yani “Kafası sonradan geliyooo” diyebilirim.

Burak Aksak’ın şu yönünü çok seviyorum. Unutulmuş, kıyıda köşede kalmış bir şarkı, bir film ya da herhangi bir şeyi yeniden gündeme getiriyor. Herkesin yaptığı gibi popüler bir şeyi dizilerinde yer vermek yerine geçmiş yıllarda kalan işleri kullanmayı tercih ediyor. Banal Masal Anlatma filminde de bir zamanların ünlü ismi Sedat Sayan’ın Ellere Düş şarkısına yer vermiş.

Filmin yıldızı hiç kuşkusuz ki Cengiz Bozkurt. Erdal Bakkal olarak hafızalara kazınan oyuncu, filmin en çok kahkaha atılan sahnelerinde yer alıyor. Filmde ufakta olsa rolü olan Şahin Kendirci, çırak rolü dışında sesiyle de kendisini gösteriyor.

Suriçi’de geçen filmin yapımcılığı BKM üstleniyor. Hande Doğandemir’in canlandırdığı karakterin isminin Ayperi olması, Unutursam Fısılda filmini izleyenlerin gözünden kaçmadığına eminim. Çünkü o filmde bir ses sanatçısını canlandıran Farah Zeynep Abdullah’ı Ayperi olarak tanımıştık. Birbirinden habersiz iki senaristten Çağan Irmak’ın filminin önce izleyici ile buluşması ise tamamen Burak Aksak’ın şansızlığı.

İyi seyirler…

Bonus: Ellere Düş…