Balayı (Film Eleştirisi)

Yine bir yönetmenin ilk film deneyimi ile karşı karşıyayız. İlk filmin vermiş olduğu acemilikler ve yetersizlikler filmde boy gösteriyor. İki kişiden ibaret bir film olması da filmin dezavantajlarından birini oluşturuyor. Aşk, evlilik ve balayı üçlemesinin tam tersinden bir hikaye anlatmaya çalışılmış. Aşk’tan önce balayı hayatı yaşanıyor denilebilir. Filmin başrollerini ise Seda Tosun ve Emre Kılıç üstleniyor.

Konu itibari ile yeni evli bir çiftin balayı hikayesini anlatıyor. İş adamı Uğur ile oyuncu Gül’ün birbirlerine nasıl aşık olduklarını ise geçmişi gösteren mini kesitlerle öğreniyoruz. Ama bu yeterli olmuyor maalesef. Maço erkek ve narin bir kadın ikilisinin çatışmaları bu sefer tutmuyor. Kadın erkek ilişkileri konusunda birçok malzeme varken hiçbirini izleyemiyoruz. Çok yavan ve yetersiz kalıyor. Böylelikle de sadece ikilinin çatışmalarından başka bir şey izleyememiş oluyoruz.

Adı üstünde Balayı. İki kişi üzerinden izleyici ekrana kitleme olayı bu kadar zorken, yönetmen sanki hiç çaba sarf etmiyor gibi. Balayında ki bir çiftin birbirlerine karşı neden bu kadar öfkeli olduklarına anlam vermek çok zor. İki kişilik filmler istenildiğinde çok güzel resmedilebilinecekken en azından finalde bir şeyler bekliyor insan. Ama orada da umduğunu bulamıyor izleyici. Gişede onca rekor kıran filmler varken pekte masraf harcanmayan bir film olmasına rağmen, kendi zararını karşılarsa ne ala… Umarım yönetmen Koray Baliç, bir sonraki filminde daha iyi işler başarır.

İyi seyirler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.