Bakımlı Dudaklar İçin Tavsiyeler/Reçeteler

Dudaklarınızın güzel, çatlaksız ve parlak olması günlük hayatta daha güzel görünmenizi ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Dudak bakımı için önce dudaklarınızı mat ve soluk gösteren ölü derilerden kurtulmalısınız. Bunu sağlamak için diş fırçanızla veya ıslak yumuşak bir bezle dudaklarınızı hafifçe ovalayabilirsiniz. Yanınızda her zaman bir çatlak kremi bulundurmak ve ihtiyaç olduğunu hissettiğiniz anda kullanmak da çok faydalı olur. Dudaklar aşırı soğuk ve sıcaktan, fazla rüzgarlı havalardan hemen etkilenir; nemlendirici bir dudak kremi bu durumlarda kurtarıcınız olacaktır.

Dudaklarınızın her zaman bir miktar nemli olması gerekir; bunun için de yeterince su içmeli, vitamin ve mineraller yönünden zengin bir beslenme programı uygulamalısınız. Bakımlı dudaklar için evde hazırlanabilecek bitkisel bakım reçetelerini de uygulayabilirsiniz. Örneğin 1 yemek kaşığı tozşeker, 1 tatlı kaşığı bal ve 5-6 damla greyfurt suyunu karıştırıp dudaklarınıza sürebilirsiniz. Bu karışımla 5 dakika boyunca dudaklarınızı nazikçe ovalarsanız ortaya pürüzsüz ve yumuşak dudaklar çıkacaktır. Kakao yağı da dudak bakımı için etkili bir bitkisel yağdır, ayrıca dudaklarınızı vazelin veya zeytinyağıyla nemlendirebilirsiniz. Çatlamış dudaklar üzerinde etkili olacak bir maske içinse 50 gr. balmumu ile 200 gr. susam yağına ihtiyacınız olacak. Balmumunu benmari usulü erittikten sonra susam yağıyla karıştırın. Bu karışımı her gün dudaklarınıza sürebilirsiniz.

Minimum miktarda kimyasal içerdikleri için birçok kullanıcının özellikle tercih ettiği doğal karışımlardan biri de 1 tatlı kaşığı bal ve 2-3 damla zeytinyağıyla hazırlanıyor. Bu 2 malzemeyi karıştırıp diş fırçası kullanarak dudaklarınıza sürdüğünüzde dudaklarınız daha dolgun bir görünüm alacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.