Babalar Günü Nereden Gelir, Tarihçesi Nedir?

Nedense bu tür günlerin tahiçesini merak etmeye başladım. Anneler Günü Nereden Gelir? başlığını da bu merak dolayısıyla paylaşmıştım.

Babalar Gününün ise kökü Anneler Günü kadar uzağa dayanmasa da Babalar Gününün bir geçmişi vardır. Bazı tarihçiler yapılan araştırmalar sonucu Babalar günü’nün Antik Roma Zamanında da kutlandığını söylüyorlar.

Bazı tarihçilere göre ise bu gün ilk olarak Batı Virginia (Amerikanın doğusunda bir eyalet) bölgesinde kutlanılıyordu. Bu bölgede yaşayan John Dowdy’nin annesi öldükten sonra, babasını da annesi gibi görmesi üzerine  böyle bir günü babalar günü olarak kutlanması gerektiğini söylüyor. Annesinin ardından ömrünü çocuklarına adayan William Smart isimli baba için Dowdy böyle bir istekte bulunuyor.

Dodd, anneler günü kutlanırken babalar gününün olmayışını büyük bir haksızlık olarak nitelendirmiştir. Hemen babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın babalar günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar bir sonraki yılın 19 Mayıs’ına kadar sürmüştür.

Babalar Günü ilk defa 19 Haziran 1910’da Washington’da kutlandı. Resmi olarak ise ilk defa 1924 yılında yine ABD’de kutlanmıştır. 1966 yılına geldiğimizde ise dönemin başkanı Lyndon Johnson, Haziran Ayının üçümcü haftasını babalar günü olarak kutlanacağını söyleyen bir bildiri yayınlatmıştır.

O günlerden bu güne kadar tüm dünyaya yayılan bu gün, şu an hemen hemen dünyanın tüm ülkelerinde kutlanıyor.

Bu güzel video ile sizi baş başa bırakıyoruz;

7.Türkçe Olimpiyatları – Bu Adam Benim Babam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.