Baattin’in Gerçek Yüzü!

Karikatürist Uğur Gürsoy’un yarattığı Fırat tiplemesi ile aralarında geçen atışmalarla sevilen Baattin karakteri, bildiğiniz gibi son günlerde Facebook ve Twitter’da paylaşılarak çok popüler olmaya başladı.

Peki bu Baattin tiplemesinin bildiğiniz kadar komik ve masum olmadığını biliyor muydunuz?

Baattin Marley’in ilk olarak ismi dikkat çekiyor. Bahattin isminin anlamı “Dinin güzelliği” demek oluyor. Baattin’in yüz çizimi ise cinsel açıdan ilişkili olduğu ve bu karakterin subliminal mesaj verdiği için bilinçaltımızda kötü etkiler yarattığı söyleniyor.

İlk olarak bu karakterin yaratıcısı Uğur Gürsoy’dan bahsedelim. Kendisinin gerçek mesleği diş hekimliği. Bir yandan da karikatür çizen Gürsoy’un Penguen dergisinde çizimleri yayınlandı. Daha sonra Penguen’den ayrılarak Uykusuz dergisinin kurucularından biri oldu. İşler böyle olunca diş hekimliğini bıraktı. Şu anda yazı işleri müdürü olarak yaşamına devam ediyor.

Peki bu Baattin Marley’in masum olmayan yüzü ne?

Karakterde ilk göze batan şeylerden biri kulağındaki sigara. Kötü bir alışkanlık olmasına rağmen çoluk çocuğun paylaştığı bu tiplemede böyle bir ayrıntının olması kişilerin bilinçaltında kötü bir yer ediniyor.
Bir diğer şey ise Bıçaklamak anlamında kullandığı “Pıçaklarım” kelimesinin çok sık kullanması. Şirin bir dille söylenmesine rağmen kişilerde şiddeti özendirmenin bir yolu olduğu psikologlar tarafından eleştirildi.
Bir de cinsel içerikli sözleri var tabi. Yüz şeklinin de bir erkeğin cinsel organına benzetilmesi çok eleştirilmişti.

Evet bu tipleme kendini sevdirdi ve sözleri ile çok eğlendiriyor. Ama insanın bilinçaltının ne kadar önemli ve tehlikeli bir yer olduğunu da unutmamak gerekiyor. Gördüğümüz şey sadece sigara, yüz ve bıçaklamak unsurlarından ibaret olmayabilir!

3 Yorum

    1. hilal Cevapla

      z vinite maria vı paturetsky panemayet.? shto tam zapıtsala vse panemaet.? 😀 slatkaya tam ne cho ne pravilna 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.