Aydın Boysan Hayatını Kaybetti!

 Renkli kişiliği ile tanınan ünlü mimar ve gazeteci Aydın Boysan, 97 yaşında hayatını kaybetti. Ulustaki evinde son nefesini veren Boysan’ın ölüm nedeninin organ yetmezliği olduğu bildirildi.

Aydın Boysan kimdir?

   17 Haziran 1921 tarihinde İstanbul’da doğan Boysan 1939 yılında Pertevniyal lisesini,  1945’te İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisini bitirdi. 1999’a kadar mesleğini ara vermeden sürdürdü. Türkiye Mimarlar Odasının kurucuları arasında yer aldı; yönetim kurulu üyesi, ilk genel sekreteri ve İstanbul şube başkanı oldu.

Mimarlık mesleğine 2000 yılına kadar fiilen devam eden Aydın Boysan 55 yıllık mimarlık hayatında 1.5 milyon metrekare bina tasarlamıştır.1957-1972 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesinde ders verdi. Ulusal ve uluslararası  mimarlık yarışmalarında ödüller kazandı. Kendi kitaplarının yayınlamak için Bas yayınlarını kurdu. 10 yıl boyunca Hürriyet ve 3 yıl boyunca Akşam gazetesinde  köşe yazarlığı yaptı.

  2 kere akciğer kanserini bir kere cilt kanserini  yenen Boysan  3 kere kanserden kurtulan  Dünyada  ender bulunan insanlardan biriyim şeklinde konuşmuştu.

En tanınmış rakı gurmesiydi.

    Türkiye’de rakı denince akla ilk gelen isimdi Aydın Boysan. “Rakı içme adabı” hakkında söyleşileri bulunan oldukça renkli bir kişiliğe sahipti.

Bir röportajda “ne için içilir” sorusuna  “Bezginlikten kurtulmak için içilir ama içmesini de bilmek gerekir. Böyle akıl verdiğime de bakmayın, ben de ömrümce içmesini bilmiş değilim. İçkide benim 70 sene kıdemim var.” şeklinde esprili bir şekilde cevap vermiştir. Adına özel rakı bardağı tasarımının bile yapıldığı ünlü gurme rakı severlere her zaman ilham kaynağı olmuştur.

   Sevenlerine sabır, kendisine Allahtan rahmet diliyoruz.

  

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.