Aşure Nasıl Yapılır?

Türk kültüründe ve İslam coğrafyasında bambaşka bir öneme sahip olan aşure, her yıl muharrem ayıdan yapılan bir tatlı türüdür. Aşurenin amacı aslında dini anlamda son derece önemli olayların gerçekleştiği günü anmaktır. Aynı zamanda yardımlaşma anlamına da geliyor. Çünkü her yıl bu önemli günde pişirilen aşure, komşulara, eşe, dosta dağıtılıyor. Aşure pişirip dağıtmanın da, bu önemli günde aşureyi yemenin de sevap olduğuna inanılıyor.

Dolayısıyla hemen her hanede az miktarda da olsa aşurenin pişirilmesi ve dağıtılması kültürümüzde son derece önemli bir yere sahiptir. Aşureye neden çok sayıda malzeme konduğu da merak ediliyor. Bu konuyu da açıklığa kavuşturacağız ancak öncesinde aşure kelimesinin en anlama geldiğini açıklayalım. Aşure kelimesi Arapçadır. Arapça da aşure “aşura” olarak geçer ve sayı olarak 10 anlamına gelir.

Aşurenin yapılışında çok fazla malzeme kullanılmasını da açıklayalım. İnanışa göre Hz. Nuh Peygamber’in büyük tufan zamanında gemisinde olan herkes yanına alabildiği miktarda tahıl alıyor. Ancak tahılların büyük bölümü tufanda denize dökülüyor. Herkes ellerinde kalan son tahılı getirip ortaya konan büyük kazana atıyor ve tamamı pişirilerek aşure tatlısı yapılıyor. Gemide olanlar bu tatlıyı yiyerek hayatta kalıyor. İşte bu nedenle aşureye bol miktarda malzeme konmasının da sevap olduğuna inanılıyor. Aşure pişirip dağıtmanın sevap olması için de içerisinde en az 10 malzemenin olması gerektiğine inanılıyor.

Aşure Nasıl Yapılır?

Bu noktada aşurenin nasıl yapıldığı merak ediliyor. İçerisine çok sayıda malzeme konulduğu için aşure yapımının aslında çok zor olduğuna inanılır. Oysa doğru şekilde ve aşama aşama anlatılmış olan bir tarifi uygulamanız durumunda son derece kolay bir şekilde aşure yapabilirsiniz. Bu tarife ulaşmak için de herkes gibi siz de internetten faydaları. Özellikle yemek.com  adresine tıkladığınızda herkesin kolaylıkla uygulayabileceği bir aşure tarifi sizi karşılıyor.

Mutfakta çok fazla deneyimli olmanız ya da daha önce aşure pişirmiş olmanız gerekmiyor. Daha önce hiç yemek yapmamış olanlar dahi bu tarife uygulayarak leziz bir aşure pişirebilir. Siz de hemen tıklayarak tarife göz atabilir ve malzemelerini hazırlayarak aşure yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.