Aspirinin Faydaları Gün Geçtikçe Artıyor

Son yüzyılın mucizevi ilacı olan aspirini hemen hemen hepimiz evimizde bulundururuz. Ucuz ve etkili olan aspirin neredeyse bir “ev doktoru” gibidir.

Baş ağrısı, ateş gibi ufak rahatsızlıkların dışında koroner kalp hastalığından koruduğu, felç-inme sorununu önlemeye yardımcı olduğu geçtiğimiz yıllarda keşfedilmişti.

Son yıllarda ise migrenden kalın bağırsak kanserine, ateroskleroza bağlı bellek kaybından Alzheimer’e kadar farklı bir çok alanda da koruma sağladığı anlaşıldı.

Aspirin kanı sulandırıyor, inceltiyor, pıhtı oluşmasına ve damarların pıhtılarla tıkanmasına engel olabiliyor. Bu nedenle kalp krizinden, inme-felçten korunmada da aspirinin yardımcı olabileceği biliniyor. Aspirin migren krizlerini engelleyebiliyor. Kalın bağırsak kanseri gibi bazı kanserlerin önlenmesinde vücudunuzu destekleyebiliyor.

Ayrıca Aspirin, 1 Çorba kaşığı su ve 1 tatlı kaşığı bal ile hazırlayacağınız maske ise cilt temizliğini sağlıyor.Aspirin, anti-inflamatuar etkisiyle akne oluşumu ve akneye bağlı rahatsız edici kızarıkların giderilmesinde ve  siyah nokta oluşumunda etkilidir

Tabi herşeyden önemlisi, eğer koruyucu olarak aspirin kullanıyorsanız, bunu doktor gözetiminde ve belirlenen dozları aşmamaya dikkat ederek kullanmanız gerekiyor. Sağlıklı günler~

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.