Aralık’ta Vizyona Girecek Filmler

21 Aralık 2013 gösterim tarihli Sürgün 1960 lı yıllarda Büyük adada, zengin Rum kızı Eleni(Saadet Işıl Aksoy) ile faytoncunun oğlu Sedat’ın (Tolga Sayışman ) arasında geçen aşk hikâyesini anlatıyor. İnanç ve sosyal farklardan dolayı, Eleni’nin babası (Mahir Günşıray) bu aşka karşı çıkarken, o sırada patlak veren Rum-Türk mübadelesi bu aşkı daha zorlu bir yola sokacaktır. Yönetmenliğini Erol Özlevi’nin yapmış olduğu film, mübadele yıllarının trajik hikâyesini arka fon olarak kurmuş.

Yönetmenliğini Uğur Yücel’in yapmış olduğu Soğuk, Hint filmi Black ‘in yeniden çevrimi. Filmde Kars’ta bir pavyonda çalışan üç kız kardeşin küçüğü olan İrina’ya(Valeria Skorokhodova) karısından başka bir kadın bilmeyen demir yolu işçisi Balabey’in(Cenk Medet Alibeyoğlu) âşık olması üzerine kurgulanmış. Yönetmen Uğru Yücel hikâyesini, 90 lı yıllarda ünlenen Nataşalardan ilham alarak harmanlamış. Kars ilinin dondurucu soğuğunda çekilen film, İstanbul Film Festivali’nde en iyi özgün müzik ödülünü, Adana’da ise en iyi görüntü yönetmeni ödüllerine sahip. Soğuk Filmi’nin gösterim tarihi 13 Aralık 2013.

Yazlıkçılar, Bizimkiler gibi efsane dizlerin senaryo ekibinde yer alan Hakan Haksun (Bizimkiler de Kapıcı Halil’in oğlu Nedim’i canlandırıyordu),Balalayka ve Her Şey Çok Güzel olacak gibi filmlerin senaryolarında görev aldıktan sonra, başrollerini Yetkin Dikinciler, Eda Ece ve İnci Türkay paylaştıkları Kızım İçin Filminin hem yönetmenliğini hem de senaristliğini yaptı.6 Aralık 2013 tarihinde gösterime giren film,18 yaşını doldurmasına kısa bir süre kalan Tuba’nın(Eda Ece) varlığından habersiz olduğu babası Tuncer’i (Yetkin Dikinciler)aniden karşısında bulması ile başlıyor. Tuba Sırlarla dolu olan babasının çözme çabası filmin omurgasını oluşturuyor.

Biket İlhan, Mavi Gözlü Dev’den sonra gene eğitim mücadelesinin anlatıldığı Yarım Kalan Mucize ile beyazperdeye dönüyor. Senaryosu gene filmin oyuncularından olan Nihal Belgin’in yazmış olduğu Yarım Kalan Mucize ,küçük yaşta kendisinden yaşça büyük olan bir toprak ağası ile evlendirilmek isteyen arkadaşının intiharı üzerine, Nadide’nin(Nihal Belgin) öğretmeninin yardımıyla Köy Enstitüsüne gitmesini anlatılıyor.40 lı yılların zorlu ve yoksul ortamında verilen bir eğitim mücadelesinin anlatıldığı film, ilk kez Adana Film Festivalinde seyirci ile buluştu. Yarım Kalan Mucize Filmi’nin gösterim tarihi 20 Aralık 2013.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.