Anneler Günü Nereden Gelir?

Öncelikle bütün annelerin anneler gününü kutladığımızı bilmenizi isteriz.

Peki anneler gününü ilk kim, ne zaman çıkarmıştır?

Anneler günü genç yaşlı birçok annenin sabırsızlıkla beklediği bir gündür. Bir öpücükle, bir çiçekle bile hatırlanmak ister anneler… Her ne kadar günümüz şartlarında reklamları görmeyip, televizyondaki programlarda duymayıp hatırlamamak mümkün değil ama… Bu özel günün nereden çıktığını, kimin ortaya attığını biliyor musunuz? İşte yanıtı:

Aslında anneler gününün kökü Sümerlere dayanmakta. Anaerkil yaşayan toplumlardan başlayan bu “anneler günü” unsuru her ne kadar ataerkil dönemlerde şeklini biraz değiştirse de binlerce yıldır kutlanıyor.

Daha yakın zamanlara bakacak olursa, İngilizler’de Anneler Günü kavramı karşımıza çıkıyor. 1600’li yıllarda “mothering sunday” adlı bayram, annelerin bayramı olarak biliniyor ve İngilizler o pazar gününü anneleriyle geçiriyorlardı.

İlk resmi anneler günü kutlama önerisi ise ABD’de ortaya çıktı. Anna Jarvis adında bir kişi çok sevdiği annesini kaybetti. 1908 yılında Jarvis, hem annesine teşekür için hem de “General Memorial Day of All Mothers” (Anneleri Genel Anma Günü) olarak kutlamak istedi.

Bir yıl sonra mayıs ayının ikinci pazar günü tam 45 BM ülkesinde kutlandı. 1914’te Başkan Wilson bu günü resmi kutlama günü olarak ilan etti. Çiçekçiler Birliği ve Barış Ordusu tarafından bu gün bütün dünyaya yayıldı. O günden bu yana aile bireyleri 1 yıllık emekleri sonucunda annelerine hediyeler alıyor, teşekkürlerini bildiriyorlar. Elbetteki annelere gösterilen sevgi bir günle sınırlı kalmamalı 🙂

Tüm Annelerin Anneler Günü Kutlu Olsun

http://www.youtube.com/watch?v=xk4t4C69AZc

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.