Anne Sütüne En Yakın Süt Eşek Sütü

Yurdumun girişimcilerinden bir büyük girişimcilik öyküsü daha karşımızda. Bilim çevrelerince anne sütüne en yakın süt olan eşek sütü Kırklareli’nde girişimcilere ilham oldu.

Türkiye’nin ilk eşek çiftliği yolda, süt üretimi yapılacak çiftlik için seçilen adres; Kırklareli. Çalışmalar 2009 yılında başladı. Şu an eşek sayısı 180, amaç bu sayıyı 1000’e çıkartmak. İnek çiftliği kurmak için yola çıkan bir grup arkadaş ilginç bir tesadüfle eşek çiftliği kurma kararı almış.

Girişimcinin ağzından dökülen sözler ise şöyle ;

” Zaman içerisinde inek çiftliğinin cazip olmadığını anladık ve bunun üzerine çeşitli araştırmalar yapmaya başladık. Televizyon izlerken İtalya’ da bir eşek çiftliği olduğunu gördük ve bu eşek çiftliğinin çok ciddi bir getirisi olduğunu algıladık.”

İlk etapta eşek sütünün içecek olarak satılması planlanıyor. Bir sonraki aşamaysa sütün kozmetik ürünlerin yapımında kullanılması.

Eşek sütünde sağlığı destekleyen çok önemli gıda maddeleri var. Özellikle de alerji yapmıyor. Eşek sütünden süt tozu elde edilebilmesinin yanında kozmetik ürünlerde üretilebiliyor.

Şu ana kadar 2 buçuk milyon lira harcanan çiftlikte yakın zamanda süt üretiminin başlaması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.