Ankara-Konya 1 Saat 15 Dakika – Yeni Hızlı Tren

Ankara-Konya hızlı tren hattında test sürüşünde Piri Reis test treni 283 km/sa hıza ulaştı. Yolcu taşımacılığı içinse bir yazılım dışında her şey hazır.

Yolcu taşımacılığın başlaması için trende kesintisiz iletişim sağlayan yazılım bekleniyor. Ulaştırma Bakanı Habib Soluk ve TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman’ın da katıldığı test sürüşünde saatte 300 kilometre yapılabilen yolda 283 kilometreye ulaşıldığı belirtildi…

Soluk, “Bir elin veya iki elin parmakları kadar sayılı bir süreçte vatandaşlarımız Ankara-Konya arasında 1 saat 15 dakikada seyahat edebilecekler. Eskişehir-Afyonkarahisar üzerinden 612kilometre yolu 10,5 saatte geliyordunuz ama şimdi bu artık tarih oldu. Bu hatta 250 kilometre hızla çalışma sertifikamızı aldık. Ankara-Konya hızlı tren altyapısı 300 kilometre sürate göre inşa edilmiştir. 300 kilometrelik tren setlerimiz geldiğinde bu güzergahta demek ki 1 saatin altında bir sürede ulaşım sağlanacak” dedi.

Yazılımın da 3-5 güne kadar hazır olacağını belirten Soluk, “Yazılımın dışında sıkıntımız yok.” diye konuştu.

”Bu hattın bizim açımızdan çok özellikleri var” diyen Karaman ise, Ankara-Konya arasının dünyada en hızlı ve en ucuza maledilen hızlı tren altyapısı olduğunu ve Türk firmalarının ilk kez bir yüksek hızlı tren hattı inşa ettiğini vurguladı. Karaman, 212 kilometrelik Ankara-Konya hattının Polatlı-Konya bölümünan 1 milyar TL’ye malolduğunu sözlerine ekledi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.