ALS Hastalığı için Herkes Buzlu Suya!

Büyük bir sosyal sorumluluk projesi haline gelen ALS hastalığı, daha fazla kitleye sesini duyurmak ve bağış yapılmasını sağlamak adına, proje kapsamında Türkiye’de dahil olmak üzere birçok ülkede yayılmaya başladı.

ALS hastalığı nedir?

Amyotrofik lateral skleroz’un kısaltılması olan ALS, merkezi sinir sistemi, omurilik ve beyin sapı olarak adlandırılan bölgede nöron kaybının yaşanmasıyla ortaya çıkıyor. Bu kayıplar nedeniyle kaslarda güçsüzlük ve erimeler gözleniyor. Zihinsel işlevler ve hafızada hasar meydana gelmiyor.

Bu hastalığa yakalanan birçok ünlü isim bulunmaktadır. İngiliz fizikçi Stephen Hawking, Galatasaray ve Fenerbahçe’de oynamış Türk futbolcu Sedat Balkanlı bu kişilerden bazıları.

İlk olarak Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, Sherly Sandberg, Microsoft’un kurucusu Bill Gates ve Apple’dan Tim Cook’un içi buz dolu kovaları başlarından aşağıya dökmesiyle başladı. Justin Bieber’de projeye destek olduğunu çektiği videoyla gösterdi. Bieber Obama’ya meydan okuyarak projeye destek olmasını istedi. Daha sonra Yemeksepeti.com’un CEO’su Nevzat Aydın’da projeye destek vererek başından aşağıya buzlu suyu boşaltarak videoya çekti.

Nevzat Aydın, #IceBucketChallenge hashtag’i adı altında başlatılan bu proje için çektiği videoda Bin Lira’lık bir bağış yaptığını da belirtiyor. Ayrıca Arda Turan, Ali Sabancı ve Burcu Esmersoy’a da meydan okuduğunu açıkladı. Daha sonra Arda Turan’da projeye destek olarak buz dolu kovayı başından aşağıya dökerek projeye destek olduğunu sosyal medyada paylaştı. O da Burak Yılmaz ve Esat Yontuç gibi isimlere meydan okuduğunu dile getirdi ve Burak Yılmaz’da çok geçmeden projeye destek verdi.

http://www.youtube.com/watch?v=PfYpZ8wauGs

http://www.youtube.com/watch?v=3PGXaAOZ0IQ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.