Ali Kundilli Film Yorumları

Yerli sinema arşivimize baktığımızda show programlarındaki skeçlerde yer alan tiplemelerin beyazperdeye aktarıldığını görüyoruz. Bu konuya örnek olarak Recep İvedik, Sabit Kanca ve Şevkat Yerimdar filmlerini verebiliriz. Ata Demirer’in de çok yakında vizyona girecek olan Niyazigül Dört Nala filmindeki NiyaziGül karakteri de geçmişteki Korsan Tv programından kalan bir tiplemeydi. Aslında burada dikkat çeken nokta bilinen bir tiplemeyi sinemaya uyarlamak değil de tek bir karakter etrafında dallanıp budaklanan bir hikâye ile yola çıkılması. Durum böyle olunca komedi filmlerimizin çoğu birbirine benzetiliyor ve işin öncüleri bu durumdan etkilenmezken, olan genç yeni oyunculara ve filmlerine oluyor.

Bunları neden anlattım; çünkü izleyici artık sinemada 2 hafta içinde vizyondan kalkan filmler görmek istemiyor. Yeni çıkan bir film, hikayesindeki kaba ve küfür eden bir karakterinden dolayı “Recep İvedik gibi olmuş” dedirtmemeli. Örneğin 2014 senesinde vizyona giren Deliha filmi için “Recep İvedik’in dişisi olmuş” yorumları yapılmıştı.(alakası olmamasına rağmen) Bu yüzden karakter komedisi yaparak sinemada bir iş yapılmak isteniyorsa senaryodaki her kelime özenle seçilmeli.

Ali Kundilli, dün vizyona giren yeni komedi filmlerimizden biri. Ali Kundilli’yi canlandıran isim ise oldukça ilginç. Vine uygulamasıyla 6 saniyelik videolar çekerek ünlenen Cem Gelinoğlu, bu defa daha uzun saniye kamera karşısında kaldı. Cem Gelinoğlu’nun ismini sosyal medya kullanıcılarının büyük çoğunluğu duysa da soysal medyadan uzak bir çok kişi oyuncunun adını ilk kez duyuyor. Bu durum film için dezavantaj da olabilir, Gelinoğlu’nun Vine’daki binlece takipçisi olduğu düşünüldüğünde ise avantaj da sağlayabilir. Ama genel izleyici yerine internetteki takipçi kitlesine güvenilmiş olacak ki filmin diğer oyuncuları da Vine’da ünlenen diğer fenomenlerden oluşuyor. Ayrıca filmin yapımcılığını daha önce Recep İvedik’in de yapımcısı olan Fatih Aksoy üstlendi.

Filmin hikayesinden bahsettiğim anda hemen birçok dizi ve filmden kesitler aklınızda canlanacaktır; Ali Kundilli, sigortalı bir işte çalışmayı reddeden, bir gün keşfedilirim umuduyla yaşamını icat yaparak geçiren bir adamdır. Onun etrafında gelişen komik olaylar filmin temelini oluşturuyor. Son dönemde oldukça sevilen “mahalle komedisi” yaratmaya çalışan Cem Gelinoğlu, Vine’daki mizahı ne yazık ki bu film ile öldürmüş. En kötüsü de Cem Gelinoğlu, Vine’da izlemekten en keyif aldığım, en çok güldüğüm ve “yaa nerden aklına gelmiş bu” dediğim tespitleri yapan kişilerden biriydi. Kısaca Ali Kundilli, birçok komedi filminden esinlenip, sinemaya aktarılan vasat düzeyde bir film olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.