ALES 2012 Bahar Sınavı Yorumları

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) sınavı an itibarı ile sonlandı.

11 Kasım 2012 ALES 2012 Sonbahar Yorumları İçin Tıklayınız.

ALES, Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 81 kent merkezi ile Lefkoşa ve Bişkek’te düzenlenen ALES, 09.30’da başladı ve 180 dakika sürdü. Adaylara sayısal ve sözel bölümlerden oluşan bir sınav sunuldu.

Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı bölümlerinde kadrolu olarak çalışmak isteyen adayla bu sınava tabi tutuldu.

Sonuçlar açıklandığında adaylar sonuçlarını T.C Kimlik Noları ve ÖSYM şifreleri ile osym.gov.tr adresinden öğrenebilecekler. Sınav ise yapıldığı tarihten itibaren 3 yıl geçerli olacak.

Twitter’da da TT olan ALES’in Twitter yorumları ise şöyle;

@dusunenmadam

bugünkü ALES‘te verilen süre içerisinde tüm soruları yapan varsa mention yapabilir mi? öyle biri olmadığını düşünüyorum da hani bi ihtimal.

@merveapsar

Ales sorularini hazirlayan kisilerin ruh halini cok merak ediyorum. zıt anlama gelen 2 farklı cumleden ortak bir yargi nasil cikar kuzum?

@ziyaversencan

ALES‘e giren dostum,son haftada Alex derbide oynar mı diye kaygılanmktan doğru düzgün çalışamadı.ona göre ALES önemli tabi,ama 1 Alex de dil

@asenkron

Almanların da dediği gibi: ALES klar!

25 Yorum

 1. Selami Cevapla

  Sınava girmemek için bütün terslikler bugün beni buldu.

  Küpe, kemer, bozuk para ve saat gibi talihsiz şeylere bir de cüzdan eklendi sınav için salona girdiğimde ise ehliyetimin kimlik yerine geçemeyeceğini öğrendim.

  Sayısal soruları kıvamında zor ve tatlı sorulardı. Ama benim aklım aşağıda tanımadığım birine bıraktığım emanetlerde ( cüzdan, kredi kartları, kemer, saat vs.. ) olduğu için sayısal bölümünü yapıp çıkmak zorunda kaldım…

  1. merdan Cevapla

   aslında zamanı daha iyi kullanarak bu durumu lehine çevirebilirdin sonuçta zamanla yarışıyorsun bu sınavda, aslında iyi bi taktik olabilir , adam kemeri vermiştir umarım . olum bak git olmasın

 2. şebnem Cevapla

  Matematik sorularının 90 tanesini yaptım. Türkçeye geldiyimde süre bitmişti. Çok zorlandım. Yetiştiren varmı çok merak ediyorum soruları hazırlayanlar ne kadar sürede cevaplıyorlar acaba. Canım çok sıkılıyor.

 3. emine Cevapla

  çok sinirlerim bozuk, 70 alsam yetiyordu evde yaptıgım denemelere göre 85 ustunu hedeflıyordum ama nerde 70 bile cok zor:(

 4. Handan Cevapla

  Btn sorulari ydtstirdm 15 dakika kala snavm btmsti saysal brde emin olamdklarmn uzerndn gectm anck say 2 nn tamamhni kntrl edemdm. Cozumu cok vakit alan soru pek yoktu bu sinavda. Klasik ales sinavydi sorular beklenenn cok disnda degldi.

 5. Görkem Cevapla

  Bu sınavları insanlar 70 i geçemeyip tekrar sınava girsinler diye bu kadar zor yapıyorlar bence. Bu yolla iyi bir gelir sağlıyorlar eminim.

 6. Sevilay Cevapla

  ilk defa ales e girdim hiç çalışmamıştım ne gelir bende bilmiyorum ama güzel bi deneyimdii :)))) belki de yeni mezun olmamın verdiği bi rahatlıktı çoğu şeyi hala unutmamışım matematiktee iyiki de çalışmamışımm 🙂

 7. murat Cevapla

  rahat girdiğim bir sınavdı matematik 1-2 sorularının hiç birini kontrol etme gereği duymadım. 1 boş vardı türkçe biraz sorladı sadece. çok zordu anlamlandıramadığım sorular vardı ama yetişti zaman.

 8. olcay Cevapla

  Ales yenı soru tipleriyle , farklı analiz paragraf sorularıyla sürenin yetmiyeceği bir sınav yapmış :)) özellikle sözelciler için iş baya zordu

 9. BURAK DOĞAN Cevapla

  Yolun sonu buraya kadarmış.zaten uzun zamandır çöküşteydim. Birinin ahı tuttu galiba. ve aylardır çalıştığım sınavdan bir gün önce kıyamet koptu başımda ve anladım ki son nefeste de kelime-i şahadetin olmasının önemini son nefeste önemli arkadaşlar umutlar başka bahara kaldı diyemiyorum zira artık kış başladı benim için. Allah hepinize güzel haberler duymak nasip etsim ben bittim.

 10. yeliz Cevapla

  arkadaşlar yukarda sınav 1 de bitti yazıyor bi an bizimi önce çıkardılar acaba filan oldum 🙂 malum bu ülkede herşey mümkün ayrıca sınava herşeyi almadılar bizde arabaya bıraktık iyi güzel ama araba anahtarınıda almadılar:) büyük sıkıntıya sebebp oldu hiçbir şekilde emanetde almıyorlar. Sözeli full yaptım cevaplardan eminim en az 90 net çıkarırsam kaç puan alırım sizce ilk kez giriyorum bu sınava tesekkurler.

 11. dlaramutlu Cevapla

  Daha doğrusu, soruları bitirenlere gerçekten inanmıyorum.
  Sorular bitiyor, bir de süre kalıyor, ardından kontrol de yapılıyor, oldu olacak özet de çıkarın. Dalga mı geçiliyor, sinirimizi bozmak için mi yazıyorsunuz?

 12. eleman Cevapla

  bu sınava nedense 5 senedir nasip olmuyo.Bu sene her zamankinden biraz daha iyi geçti ama sanmıyorumki 85 alım(say1=45,say=45,söz1=15 netle 85 lazım.Acaba bu netlere ne alınır.

 13. DENİZ Cevapla

  HANDAN SAYISAL 2 YİDE KONTROL ETSEYDİN AYIP ETMİŞSİN YA CEVAPLANDIRIRMISIN SORULARI BİZDE SENİN CEVAP ANAHTARINDAN KONTROL EDELİM YANLIŞLARI YELİZ SENDE FUL YAPMIŞSIN BAK HADİ SÖYLEYİN CEVAPLARI MERAK EDİYORUM

 14. dilaramutlu Cevapla

  pazara kadar en azından ösym sitesine bakıp bakıp durmayacağım. pazar gününü bekliyoruz arkadaşlar

 15. hepsinegül Cevapla

  son yılların sorularını çözmüştüm ve onlara kıyasla daha kolaydı. muhtemeln genel ortalama yükseleceği için standart sapma çarpanı düşecek.
  Sayısalda tüm sorular cevaplanabilecek türdendi, içinde çok enteresan işler olmayan sorulardı. Tabii sözel için aynı şeyi söyleyemiycem. sözel 2 yi çözmedim ancak sözel 1 in mantık sorularını hiçbi sıkıntısıntı yaşamadan çözebilirkn ” ahmt orçun… doktora yüksek lisans…” zımbırtısına bağlı 4 sorudada tökezledim.

 16. afra Cevapla

  sözeller her zamankinden zordu.bende şaşıyorum şu yetiştirip kontrol edenlere…
  bu arada neden kpds yapıldıktan sonra açıklanacak sorular bir türlü anlamadım.??anlayan varsa paylaşsın lütfen.

 17. nisa selin Cevapla

  benim canlarım niçin çözemediğinizi söylüyorsunuz cok basit değilmiydi attım hafızaya hepsini çözdüm beyin bedava

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.