Akıllı Saatler Gerekli Mi?

Bilgisayar teknolojisi baş döndürücü bir hızla ilerliyor. Pcler tabletler, akıllı telefonlar derken akıllı saatler piyasada. Samsung Galaxy Gear’ı büyük bir heyecanla bu ay pazara sundu. Öteki markalar daha önce kendi akıllı saatlerini görücüye çıkarmışlardı. Şimdilik cep telefonlarımıza gelen bildirimleri görmek ve buna benzer işlemleri yapmak dışında işlevleri bulunmaya akıllı saatler gerçekten gerekli mi?

Gerçek şu ki piyasada ki saatler bilim kurgu filmlerinde gördüklerimizden henüz çok uzakta. Elbette bu filmler birer fantezi. Bu tip saatlere ulaşmak için kat edilmesi gerek yol var. Ama birçok cep telefonunu cebinde taşımaktansa kolunda taşımayı yeğleyebilir. Fakat konu ile ilgili pürüzlerde yok değil. Örneğin akıllı saatten mesaj yazma. Nerdeyse 4 inçlik ekranlarda yazmaya alıştığımız mesajları, küçücük bir ekranda yazmaya kalkmak oldukça zor olsa gerek. Gerçi bu düşüncemize şöyle bir yanıt verilebilir: Sesli komut sistemi. Dünya üzerinde ki pek çok dili akıllı cihazlara tanıtmak çok da kolay bir iş değil. Kısacası bu şimdilik fantezi. Mobil cihazlarda ekranların büyük ve çözünürlüğün yüksek olması video, oyun gibi uygulamaları gerçekleştirmede oldukça işlevsel. Zira teknoloji artık masa üstünden cep telefonlarına inmiş durumda. Youtube’de ilginç bir paylaşımı 4 inçlik bir ekrandan seyretmekle, bir kol saatinin ekranından seyretmek herhalde aynı şey değildir. Sonuçta insanlar saha iyi görüntüye kavuşmak için binlerce lira verip,4K teknolojisine sahip televizyonlar alıyorlar.

Evet, akıllı saatler işleri çok kolaylaştıracak. Ama tam istenilen seviyeye gelmesi için daha epey bir zaman var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.