50’li Yaşlarda Cilt Bakımı

50 yaşından itibaren cildin doğal nemini kaybetmesi ve kuruması daha hızlı bir hal alır; bu yüzden ciltteki doğal nemi korumaya daha çok özen göstermeniz gerekir. Kırışıklıkların en önemli sebepleri güneş ışınları, sigara ve alkoldür; zaten hızlanan yıpranma sürecini daha da hızlandırmamak için bu etkenlerden uzak durmalısınız. Biyolojik saatin daha hızlı çalışmaya başladığı 50’li yaşlarda cilt bakımı için kullanılan kozmetikler cildi sıkılaştırmak ve çizgileri silikleştirmek açısından eskisi kadar etkili olmayacaktır. Yine de doğru ürünleri düzenli bir biçimde kullanırsanız yüzeysel bir yumuşaklık elde edebilirsiniz.

Olgun ciltlerin bakımı için kullanılacak kozmetik ürünleri içerik ve kıvam olarak daha yoğun, hücre yenilenmesini sağlayan ve çizgileri hedef alan türden ürünler olmalıdır. Cilt bakımına başlamadan önce cildinizi iyice temizleyerek gözeneklerin açılmasını sağlamalısınız; böylece kullandığınız ürünler cildinizin alt katmanlarına nüfuz edebilir. Çenenizin altındaki gıdığın daha da belirgin hale gelmemesi için dik durmaya özen göstermeli ve o bölgeye masaj yapmalısınız. Yüzünüze çimdikler atarak veya parmak uçlarınızla yumuşak bir biçimde masaj yaparak kan dolaşımını hızlandırabilir ve yüz kaslarınızın çalışmasını sağlayabilirsiniz.

50’li yaşlarda cilt bakımı konusunda titiz davransanız da sonuçlar sizi tatmin etmeyebilir. Kendinizi bu açıdan mutsuz hissediyorsanız estetik cerrahi, kolajen enjeksiyonu, botoks veya lazer bakımı gibi yöntemleri düşünebilirsiniz. Fakat bu konuda güzelliğinizden önce sağlığınızı göz önünde bulundurmalı, bilinçli davranmalı ve mutlaka uzman doktorlardan tavsiye almalısınız.

Hızla nem kaybına uğrayan ve kırışıklıkları menopozla birlikte iyice artan dudak çevreniz için zeytinyağı kullanabilirsiniz. Cildinizin artan nem ihtiyacını karşılamak için etkili ve kaliteli doğal yağlarla düzenli olarak bitkisel bakım yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.