4G Geliyor!

3G yeniliğinden sonra gelen 4G ABD ve çeşitli Avrupa ülkelerinde kullanılmaya başladı. 2012’de ise ülkemizde kullanılması planlanıyor.

2001 yılında Japonya’da kullanılmaya başlayan 3G ülkemize epey bir gecikme ile 2009 yılında gelebildi. 3G’nin gelmesiyle ülkemiz de teknoloji kulvarında ilerlemeye başladı.

4G, 3G’den daha gelişmiş olarak yapılandırılmış, yeni nesil bir bağlantı teknolojisi olarak tanımlanabilir. Gerçek anlamda kullanıcıların 3G ile 4G arasında en çok hissedeceği şey hız olacak gibi görünüyor.

Ne işe yarar 4G?

En iyi olarak tanımlama şeklini düşünürsek 4G mobilden ADSL hızında bağlantı sunacak diyebiliriz. Alt yapının gelişmesi ve kullanıcı sayısının düşmesiyle beraber fiyatlar da düşecek gibi görünüyor. Malum, Türkiye’de internet hız ve fiyatları iyi bir değere ulaşmadı herkes tarafından görülebiliyor.

4G’nin aktarım hızı, bir önceki bağlantı standartları olan 2G ve 3G’den oldukça fazla. 2G ile yani hala  telefonlarımızda bulunan Edge ile 50 ile 80 Kbps arasında  değişen bir hıza sahipken, bu değer 3G’de 1.4 Mbps’e kadar çıktı.

Bu aşırı fark şaşırtabiliyorsa 4G’nin hızı sizi bayıltabilir. 🙂 

Çoğunluğun 1 Mbit hızla internet kullanılan ülkemizde 4G’nin gelmesiyle birlikte bu rakam 100 MBit’e çıkacak. Bu hız gerçekten çoğu internet kullanıcısını fazlasıyla tatmin eder.

Bu yeni teknolojinin ülkemize bir an önce gelmesini temenni ediyor, rahat internet kullanımı için gelişmeleri takip ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.